Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Kulturalna Dolina Kamiennej
2010-04-26

Festiwale muzyczne, warsztaty artystyczne i konkursy literackie przewiduje projekt cyklu imprez Kulturalna Dolina Kamiennej, który ma być realizowany w miastach regionu świętokrzyskiego leżących nad tą rzeką: Starachowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Skarżysku-Kamiennej.


Całkowity koszt projektu to ponad 4,5 mln zł. Pomysłodawcy starają się o dofinansowanie 70 proc. wartości przedsięwzięcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.


W zamyśle organizatorów projekt ma na celu wykreowanie produktu turystycznego - cyklu wydarzeń kulturalnych, które przyczynią się do promocji regionu. Jak powiedział dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury Tomasz Kordeusz, przedsięwzięcie ma być realizowane od 2011 r. przez dwa lata, ale najlepsze z nowo organizowanych imprez będą kontynuowane dłużej - co najmniej przez pięć lat.


W ramach projektu zaplanowano m.in. "Trendycję" - imprezę łączącą warsztaty  etnograficzne i festiwal mody. W jej efekcie zostanie wyprodukowany gadżet reklamujący region oraz kolekcja ubiorów inspirowanych kulturą ludową doliny rzeki Kamiennej. Studenci wzornictwa i projektowania ubiorów z uczelni artystycznych wezmą udział w warsztatach w pracowniach twórców ludowych regionu, poznają także dziedzictwo kulturowe województwa świętokrzyskiego. W ogłoszonych konkursach będą mogli zaprojektować przedmiot oraz kolekcję ubiorów wywiedzionych z lokalnej kultury.


Cykl "Ludzie DoRzeczy" będzie skupiał funkcjonujące już imprezy ostrowieckie: Piknik Gombrowiczowski i Ogólnopolski Festiwal Bluesowo-Rockowy im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień". Projekt obejmie także organizację ogólnopolskich konkursów - literackiego i recytatorskiego im. Leopolda Staffa, poety związanego ze Starachowicami i Skarżyskiem. Odbędą się także festiwale - "Jazz nad Kamienną" z warsztatami dla młodych muzyków oraz festiwal jazzowy im. Michała Zduniaka.


Podczas spotkań pod hasłem "Ludzie z tej ziemi" zostaną przedstawione osoby rozwijające swoje oryginalne pasje. W planach jest organizacja Ogólnopolskiego Konkursu Literatury Regionalnej.


"Od paleolitu do żelaza" to cykl, który ma prezentować walory historyczno-przyrodnicze trzech miast. Odbędą się: piknik archeologiczny w rezerwacie "Rydno" koło Starachowic, piesze rajdy Doliną Kamiennej pod hasłem "Wędrówki Geo-Archeo" oraz plastyczne i teatralne "Warszaty Art-Eko".


W ramach "Cooltoury nad Kamienną" zaplanowano rajd turystyczno-kulturalny oraz interaktywne widowisko oparte na wierzeniach i legendach pt. "Noc Kupały". Z kolei "Zlot czarolotów i dziwadeł" ma przyciągnąć na trasę wytyczoną wokół Łysej Góry paralotniarzy i motoparolotniarzy.


"Tratwa kulturalna" to seria warsztatów artystycznych łączących muzykę, malarstwo, rzeźbę, grafikę, fotografię i teatr. Zaplanowano także: "Te-Art" z plenerowymi przedstawienia teatralnych zespołów amatorskich, tworzonymi przy udziale widzów; letni weekendowy festiwal "Wielki Piec - Tygiel Kultur nad Kamienną", łączący tradycję, kulturę i sztukę różnych narodowości; i Ogólnopolski Festiwal Piosenki z Sensem "Grajdół"


Projekt Kulturalna Dolina Kamiennej ma być promowany m.in. poprzez specjalny portal internetowy, multimedialne dodatki do płyt z nagraniami lokalnych artystów oraz wielkoformatowe wystawy. Przedsięwzięcie będzie realizowane przez Starachowickie Centrum Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim i Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.


Za: WP.pl

PAP

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100