Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Zagranica

Bagiński i ludowa wycinanka hitem Expo 2010
2010-05-04

Cztery godziny – tyle trzeba czekać na wejście do Polskiego Pawilonu na EXPO w Szanghaju, przed którym ustawiła się kilkusetmetrowa kolejka. Chińczyków i gości EXPO z całego świata przyciąga m.in. niezwykła elewacja inspirowana polskimi wycinankami ludowymi.

Pierwszego dnia EXPO Polski Pawilon jest jedną z najchętniej odwiedzanych wystaw narodowych. Oficjalnego otwarcia dokonał wiceminister gospodarki Rafał Baniak. Po polskiej ekspozycji oprowadza m.in. multimedialny smok.

Hitem wśród zwiedzających okazał się ośmiominutowy film animowany „Historia Polski”, stworzony przez nominowanego do Oscara reżysera Tomasza Bagińskiego, wyświetlany w technologii trójwymiarowej.

Chińczykom najbardziej podobają się multimedialne prezentacje, a także nawiązanie do popularnych w Państwie Środka wycinanek (co już dawno zapowiadalismy na stronie Gniazda).

– Piękny pawilon, atmosfera. Wiem, że Polska to kraj europejski. Chopin był Polakiem – mówi Meng Jing, 23-letnia studentka, która na EXPO przyjechała specjalnie z Pekinu.

Dla Chińczyków wizyta na EXPO to rodzaj patriotycznego obowiązku – mówi Wen Gao Yi. – To jedno z najważniejszych wydarzeń w nowożytnej historii Chin. Jestem dumna z tego, że EXPO odbywa się właśnie w Chinach. Dlatego musiałam tu być.

Organizatorzy oczekują, że codziennie Polski Pawilon odwiedzi ponad sześć tysięcy osób. Teren EXPO 2010 jest 20-krotnie większy od poprzedniej wystawy w Saragossie dwa lata temu. Do najdroższych pawilonów należą m.in. pawilon Arabii Saudyjskiej – 146 mln dolarów i Japonii – 140 mln dolarów. Lokalne media podają, że realny koszt, wraz z unowocześnieniem infrastruktury w Szanghaju z okazji wystawy, to niemal 58 mld dolarów.

Za: TVP

em|en, zbyt

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100