Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Wianki 2010 w Krakowie
2010-06-11

Jak za dawnych lat do Krakowa ściągną już wkrótce wędrowni komedianci, kuglarze, trubadurzy, facimiechy, kupcy i kramarze z odległych stron aby wziąć udział w organizowanym w ramach Wianków w Krakowie Jarmarku Świętojańskim. Wszystkich, którzy przyjdą od środy (23 czerwca) do niedzieli (27 czerwca) na Bulwar Czerwieński czeka podróż w czasie do średniowiecznego miasteczka, z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem, tańcami i hulankami.


Pod Wawelem kupcy rozłożą towar w drewnianych kramach lub namiotach z grubego płótna. Gości powita gospodarz miasta otoczony orszakiem paziów i dam, a zakonnicy z Tyńca przypłyną na flisackich łodziach z piwem i miodem.

Przez pięć dni Jarmarku Świętojańskiego na gości czekać będą: kramy z jadłem (kuchnia Słowian, piwa i miody, zielarskie), biżuterią i dawnymi strojami (kaletnictwo, bursztyniarstwo, tkactwo, krajki), bronią (łuki, płatnerz), ale także przeróżnego rodzaju sprzętami użytku codziennego, zabawkami i artykułami papierniczymi. Cyrulicy zaprezentują medykamenty (robaki, larwy, zioła!), opowiedzą o puszczaniu krwi i wyrywaniu zębów przez kowala. Płatnerz zademonstruje jak wyklepać zbroję, łucznicy będą uczyć trzymania łuku i kuszy, a każdy będzie mógł spróbować sił w tej niełatwej sztuce. Będzie także można nauczyć się lepienia garnków, filcowania wełny, szycia butów, szlifowania bursztynów, lania świec z wosku i kręcenia powrozów. Ale to nie wszystko. Goście Jarmarku będą mogli zdobyć zaszczytny tytuł: damy dworu, pazia, szafarza dworskiego, a nawet królewskiego inwestygatora.

Powodów do narzekania nie będą mieć także miłośnicy dobrej kuchni. Nie zabraknie świeżo pieczonych mięsiw i wędzonych kiełbas, a także warzonego na miejscu piwa. Przy okazji pałaszowania tradycyjnych pyszności będzie można dowiedzieć się jak dawniej warzono piwo, co gotowali Słowianie, czego nauczyli się od innych ludów, a co przywieźli zamorscy kupcy.

Zapraszamy także najmłodszych. Nie tylko posłuchają bajarza i wróża, ale także pomogą pogańskiemu kapłanowi w przygotowaniach do obrzędów i podpatrzą na czym polega sztuka czerpania papieru i drukarstwa. Oprócz żonglerki i nauki chodzenia na szczudłach, tańców słowiańskich i plecenia krajki oraz dawnych ćwiczeń sprawnościowych (bieg na trzyosobowych nartach, przeciąganie krążka, utrzymanie równowagi przy łapaniu zawieszonego na słupie worka z piaskiem), przygotowano także specjalne ścieżki edukacyjne. Na najmłodszych czekać będą warsztaty tańca dworskiego, plecenia wianków, składania ukłonu dworskiego, tkania, pieczenia podpłomyka, pisania gęsim piórem, zdobienia papieru, nawlekania korali, haftowania czy fechtunku, zakładania zbroi i strzelania z łuku. Będzie także można wziąć udział w przyspieszonym kursie na stolnika królewskiego, na którym dzieci dowiedzą się jak obsługiwano królewski stół, jakie podawano potrawy i jakie zamawiano produkty. Na odważnych czekają zagadki kryminalne. Pociechy, biorące udział w śledztwie jako inwestygatorzy królewscy, pomogą wytropić rabusia, który grasuje na jarmarku.

Pragnący odpoczynku będą mogli udać się do karczmy, gdzie przy dźwiękach muzyki odpoczną od zgiełku dnia. Odbywać się tutaj będą inscenizacje walk pomiędzy wojami przybyłymi na jarmark oraz tradycyjny sąd – słowiański wiec. Z karczmy wyruszy także orszak złożony z kupców, rzemieślników, tancerzy i pieśniarzy, który przejdzie na Rynek obwieszczając wieść o obrzędach ku czci św. Jana. Wieczorem wszyscy zbiorą się, by w świetle ognisk świętować noc Kupały.

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100