Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Wystawa plakatów etnicznych i GLOBALTICA World Cultures Festival
2010-07-18

Tegoroczny GLOBALTICA World Cultures Festival otwiera prezentowana w Galerii PPNT "Wystawa plakatów festiwali etnicznych", która potrwa od 16 do 31 lipca włącznie.

Celem wystawy jest przede wszystkim podkreślenie faktu, że muzyka etniczna to nie tylko wąski krąg odbiorców, ale silny nurt działający na świecie dużo prężniej niż w Polsce, czego przykładem jest ogromna liczba festiwali etnicznych organizowanych pod każdą szerokością geograficzną. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt plakatów festiwali z całego globu. W Galerii PPNT pojawią się afisze tak ważnych imprez jak zainicjowany i wspierany przez Petera Gabriela WOMAD, belgijski SFINKS FESTIVAL, niemiecki RUDOLSTADT FESTIVAL (jedna z największych folkowych imprez na świecie), szwedzki RE:ORIENT, RAINFOREST FESTIVAL z Borneo, SAUTI ZA BUSARA z Zanzibaru, marokański GNAWA WORLD MUSIC FESTIVAL, czy choćby największe na świecie święto instrumentów dętych czyli legendarny już serbski festiwal GUCA.

Pod względem artystycznym dobór plakatów na wystawę jest bardzo różnorodny. Część z nich to typowe afisze, ale organizatorzy imprezy zdecydowali się je zaprezentować także ze względu na egzotykę miejsca, z którego pochodzą. Wiele prac to plakaty orgomnie ciekawe pod względem koncepcyjnym - niektóre z nich to prawdziwe perełki, jak np. plakaty festiwalu DRUGA GODBA ze Słowenii. Wystawa jest wię niepowtarzalną okazją do odbycia „festiwalowej" podróży po świecie, obejrzenia plakatów z wyjątkowych miejsc i przekonania się na własnej skórze, że muzyka etniczna ma się całkiem dobrze, a ilość imprez, na których jest prezentowana jest oszałamiająca. Tego typu wystawa jest organizowana po raz pierwszy w Polsce, a być może i na świecie...

GLOBALTICA to jednak przede wszystkim festiwal muzyczny, realizowany poprzez cały szereg działań skierowanych na promowanie wielokulturowości i otwarcia społecznego na świat i jego różnorodność. Podczas trzech dni festiwalu odbywać się będą warsztaty, pokazy i prezentacje, m.in. usypywanie mandali z piasku przez buddyjskich mnichów, wystawy, zabawy dla dzieci, etc. Zagrają m.in Maria Pomianowska i Przyjaciele, Psio Crew, rumuńsko-mołdawski Fanfare Vagabontu, czy Troitsa z Białorusi.

Wszystkie te wydarzenia odbędą się w malowniczym otoczeniu dawnej posiadłości króla Jana III Sobieskiego, gdyńskim parku Kolibki. Impreza ma charakter otwarty, plenerowo-piknikowy, a zaletą jej unikalnej lokalizacji jest możliwość piknikowania na trawie, słuchania muzyki świata i uczestniczenia w różnego typu imprezach dodatkowych, wśród przepięknej zieleni.

Zobacz szczegóły: PPNT

PPNT

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100