Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Film o Trzcinicy
2010-09-19

20 września na antenie TVP Historia będzie miała miejsce premiera dokumentu pt. "Trzcinica - Karpacka Troja". Film w reżyserii Zdzisława Cozaca ukazuje dzieje grodziska w Trzcinicy - od jego początków we wczesnej epoce brązu aż do upadku około 1030 roku n.e.

Jak zapewnia Dawid Iwaniec, kierownik skansenu w Trzcinicy, prace nad filmem - rozpoczęte przeszło rok temu - od początku były ukierunkowane na stworzenie obrazu odpowiadającego poziomem najlepszym produkcjom zagranicznym emitowanym np. na antenie National Geographic czy Discovery. Jego zdaniem, efekt końcowy to połączenie merytorycznej rzetelności i atrakcyjnej formy.

Według reżysera Zdzisław Cozaca, produkcja jest dowodem na to, że w Polsce można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób.

W trakcie produkcji dokumentu na planie filmowym pojawiło się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekipa filmowa gościła zaś w Trzcinicy, Krośnie i w Niznej Mysli na Słowacji.

Same zdjęcia do filmu trwały w sumie prawie miesiąc. Resztę czasu wypełniła żmudna praca w studio, m.in. tworzenie wirtualnych rekonstrukcji prezentujących w niezwykle sugestywny sposób oryginalny wygląd grodu w różnych epokach i fazach rozwoju.

Oficjalna premiera filmu miała uświetnić otwarcie skansenu w Trzcinicy, jednak ze względu na zalanie jego terenu w czasie tegorocznej powodzi, publiczność będzie mogła zobaczyć film jedynie na srebrnym ekranie.

Autorami scenariusza są: Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i Zdzisław Cozac. Film został wyprodukowany przy współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z agencją reklamową Media Promocja.

Film zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Miasta Jasło oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Patronat medialny nad filmem objął FOCUS Historia.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej skansenu - Karpacka Troja - gdzie uruchomiono specjalną zakładkę mu poświęconą. Tam znajduje się także informacja o konkursie, w którym nagrodą jest podwójne zaproszenie na oficjalną premierę filmu, która odbędzie się w czasie zamkniętego pokazu w skansenie.

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja stanowi oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. To nowoczesna placówka muzealna powstała w Trzcinicy koło Jasła. Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.

Skansen zajmuje powierzchnię 8 ha. Na jego terenie znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu.

Za: PAP

Zobacz też: Powódź zniszczyła Karpacką Troję

Szymon Zdziebłowski

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100