Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Tamburellisti di Torrepaduli gościem festiwalu VI Skrzyżowanie Kultur
2010-09-28

Jutro w namiocie festiwalowym pod PKiNem w Warszawie, w ramach VI festiwalu Skrzyżowanie Kultur, wystąpi południowo-włoska grupa folkowa Tamburellisti di Torrepaduli sięgająca do tradycji pogańskich

O zespole:

Tamburellisti są duszą tradycji Pizzica i Taranta. Legendarna grupa z Torrepaduli (Lecce) jest wśród prekursorów muzycznego odrodzenia regionu Salento, zapoczątkowanego w latach osiemdziesiątych.

Pizzica to jedna z tradycji Taranta z południa Włoch. Symbolem, który wiąże się z Taranta jest pająk. Pająki, tak jak kobiety, tworzą wszechświat z własnego centrum, plotąc coś z niczego, prosto z brzucha. Ta wiedza zachowała się w tradycji Pizzica, a taniec Taranta jest wciąż wykonywany zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Tarantata, ktoś kto został ukąszony przez pająka, staje się pająkiem i przedstawiany jest jako kobieta nieposkromiona. Obraz ten nawiązuje do tańca Królowej Pszczoły w kulcie Dionizosa i Kybele, która podobnie jak Tarantata, tańczy w ekstazie i boskim stanie szaleństwa. Pizzica jest tańczona do szalonego rytmu tamburello (tamburyn) w rytuał ronda (koło), przenoszona przez muzykę i energię w kręgu. W starożytności nić pajęcza była czczona. Przez muzykę i taniec Taranta, ta wiedza jest wciąż przekazywana.

Tamburellisti di Torrepaduli to jedni z niewielu wykonawców Taranty regularnie grający koncerty za granicą. Na czele grupy stoi wokalista Pierpaolo De Giorgi, znany na świecie filozof i esteta. Część grupy stanowi najsłynniejsza sekcja tamburynistów z Salento, należy też do niej niezwykła tancerka, Serena D'Amato – ikona sceny tanecznej Taranta.

Pierpaolo De Giorgi ze swoimi filozoficznymi, etnicznymi i muzycznymi poszukiwaniami, przywrócił do życia mit Taranty, wraz z jego kulturalnym i duchowym dziedzictwem z greckich źródeł i dążeniem do przywrócenia psycho-energetycznej równowago jednostki (iatro-musica). Taranta, inaczej muzyka boga Dionizosa, w wykonaniu Tamburellisti podkreśla wartość spotkania, wspólnego tańca i równowagi energetycznej, które niesie ze sobą ritmo tarantato tamburyna, pulsujący synchronicznie z biciem serca, ruchami gwiazd i cyklem życia.

Początek o 19:00

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100