Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Plakaty Szulaszczyków w Bydgoszczy
2008-09-29
Przedwojenne afisze z 1932 r. z zapowiedzią Wystawy Obrazów i Rysunków Szczepu Szukalszczyków, czy I Wystawy Artystek Polskich przypominają dzisiejsze nekrologi, niektóre plakaty z lat 60. i 70. są utrzymane w klimacie rosyjskiego ilustratorstwa. Nowa jubileuszowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy zachęci do wspomnień starsze pokolenie, a dla młodego będzie lekcją historii i sztuki.

W bydgoskim Muzeum Okręgowym zrobiło się w piątek odświętnie. Z okazji jubileuszu placówka postanowiła przypomnieć swoją historię i pochwalić się zbiorami. Pierwsza ekspozycja na parterze głównego gmachu przy ul. Gdańskiej obejmuje dzieła Leona Wyczółkowskiego pokazane w kolejności od pierwszych zakupów do ostatnich. Ta część obszernej prezentacji przygotowanej przez muzeum na 85-lecie istnienia przypadnie do gustu wszystkim, którzy twórczości "Wyczóła" jeszcze nie znają na pamięć. Z kolei wystawa na piętrze przybliży sposób powstawania kolekcji. Znajdziemy tam niemal wszystko: począwszy od obrazów, skończywszy na rzemiośle artystycznym, meblach, naczyniach, biżuterii, świątkach, monetach.

Eksponaty nie są tradycyjnie opisane na ścianie, dlatego trzeba je zwiedzać z katalogiem w ręku. Warto zatrzymać się dłużej w jednej z ostatnich sal, w której cała ściana została pokryta plakatami. Tworzą one jakby osobną wystawę. Można tu prześledzić, jak kształtowała się estetyka muzealnego plakatu w Bydgoszczy przez ostatnie 80 lat, w tym plakaty zapowiadające wystawy Szczepu Rogate Serce.
Za: Emilia Iwanciw, Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100