Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Duszki wodne staną w Galerii Wisła
2008-09-30
Pierwsze figury rusałek, które staną w Galerii Wisła w Płocku, są już gotowe. Rzeźbiarzowi za pierwowzór posłużyli mieszkańcy Płocka.

Nietypowy casting przedstawiciele galerii ogłosili już wiosną. Postanowili, że dekoracja wnętrz centrum handlowego będzie nawiązywała do jego nazwy. Między sklepami i restauracjami, często w najmniej spodziewanych miejscach staną więc figury duszków wodnych, rusałek i syrenki. Mają być zajęte różnymi czynnościami, będą pracować i bawić się, każda z nich przybierze inną pozę. Postacie różnić się mają także mimiką. Inspiracją były przy tym dawne cechy rzemieślnicze obecne w Płocku oraz zawody kojarzone z wodą.

Najciekawsze jest to, że twarz każdej z postaci może wydać nam się znajoma. Swoich wizerunków rzeźbiarzowi użyczyli mieszkańcy Płocka. Modelki i modele, głównie kilkuletnie dzieci, zostali wybrani już kilka miesięcy temu. W castingu wzięło wtedy udział około 200 osób. Potem spośród nich rzeźbiarz wybrał 13. To właśnie ich twarze artysta miał uwiecznić w rzeźbach.

Galeria otworzy podwoje pod koniec listopada. W tej chwili gotowe są już cztery figury duszków wodnych. Wszystkie odlane z brązu. - Teraz trzeba je tylko spatynować, żeby były mniej błyszczące, a bardziej wodne w swoim charakterze - mówi Izabela Tucholska szefowa marketingu w Galerii Wisła. Pozostałe postaci również opuściły już pracownię Grzegorza Godawy, poznańskiego rzeźbiarza. Wykonane z gipsu właśnie czekają w kolejce do odlewni.
Za: Małgorzata Siuta, Gazeta Wyborcza Płock

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100