Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

"Świteź" powalczy na Berlinale Shorts
2011-01-23

Film "Świteź" w reżyserii Kamila Polaka jako jedyny polski film został zakwalifikowany do konkursu filmów krótkich "Berlinale Shorts" 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który odbędzie się w dniach 10 - 20 lutego 2011.


Kuratorka "Berlinale Shorts" Maike Mia Höhne określiła "Świteź" jako "głęboko poruszający film". Pierwszy pokaz konkursowy filmu podczas Berlinale, który odbędzie się w środę, 16 lutego,  będzie jego światową premierą.


"Świteź" jest adaptacją romantycznej ballady Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem, 20-minutowym filmem animowanym, wykonanym w technice animacji komputerowej 3D i klasycznej w oparciu o tradycyjną technikę malarstwa olejnego.


Opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych - w epoce współczesnej Mickiewiczowi i w średniowieczu, kiedy według legendy, miasto Świteź zostało zatopione. Jest to apokaliptyczna opowieść o zniszczeniu, cudach, odwiecznej walce dobra ze złem, wierze i nadziei.


Film przenosi elementy malarstwa olejnego i temperowego w trójwymiarową przestrzeń, łącząc środki wyrazu klasycznej animacji z efektami i animacją komputerową. Wyjątkową estetykę zdjęć osiągnięto dzięki najnowszym technologiom przy użyciu "efektu smugi pędzla". Dramaturgia, rytm ujęć w "Świtezi" podporządkowują się muzyce na orkiestrę symfoniczną i chór, skomponowanej specjalnie na potrzeby filmu przez Irinę Bogdanovich.


"Świteź" jest nowoczesnym połączeniem literatury, malarstwa, muzyki i animacji. Prace nad filmem, od narodzin pomysłu do ukończenia projektu zajęły 7 lat. Film, planowany jako obraz dyplomowy reżysera, stopniowo rozrastał się. Początkowo był realizowany w studiu Se-ma-for, a w miarę postępu prac do producenta dołączyli zarówno polscy, jak i zagraniczni koproducenci.


Wiodącym producentem filmu stało się Human Ark - warszawskie studio grafiki komputerowej wyspecjalizowane w animacji 3D, które na potrzeby realizacji filmu zgromadziło wykwalifikowany zespół grafików i animatorów.


Przy "Świtezi" pracowało łącznie 131 osób, liczba ujęć w filmie: 223, film składa się z 26746 klatek.


MFF w Berlinie odbywa się od 61 lat i jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie.


"Berlinale Shorts" jest Konkursem Filmów Krótkich organizowanym od 1955 roku. W konkursie pokazanych zostanie 25 filmów z 21 krajów, które oceni Międzynarodowe Jury w składzie: Nan Goldin, amerykańska fotografka i reżyserka; izraelski reżyser i dyrektor szkoły filmowej Sam Spiegel Film School - Renen Schorr oraz tunezyjski reżyser i producent,  Ibrahim Letaief. Filmy będą konkurować o statuetki Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia oraz o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej i stypendium DAAD.


Za: Orange.pl

Orange

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100