Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Etnokolekcja 2011
2011-02-07

Grono wybitnych muzealników i znawców współczesnej sztuki użytkowej dokonało wyboru najbardziej wartościowych przedmiotów, które złożą się na pierwszą ETNOKOLEKCJĘ w zbiorach polskich muzeów etnograficznych. 6 lutego podczas "Targów biżuterii, etnomody i rękodzieła artystycznego" Komisja Zakupów Państwowego Muzeum Etnograficznego wraz z zaproszonymi Ekspertami dokonała wyboru obiektów do nowopowstającej Etnokolekcji 2011.

Swoje prace zaprezentowali najlepsi projektanci, między innymi: Karina Królak, Dagmara Czarnecka, Marcin Giebułtowski, Gravika, Magdalena Jaworska, Patka Smirnow, Anna Blauth, Anna Sańczuk, Beata Jarmołowska, Paulina Plizga, Teresa Seda, Daria Siwiak.

Organizatorzy chcą ocalić ulotne i często niepowtarzalne wzory polskich projektantów, którzy tworzą unikatowe stroje i dzieła sztuki użytkowej, wykorzystując w sposób artystyczny i twórczy elementy polskiego folkloru.

W Państwowym Muzeum Etnograficznym znajduje się jeden z najbogatszych zbiorów strojów i tkanin ludowych w europejskich muzeach. Utworzenie kolekcji tekstyliów, akcesoriów i biżuterii inspirowanych zdobnictwem i technikami wykorzystywanymi w kulturach tradycyjnych ma na celu udokumentowanie kulturowego zjawiska zwanego etnodesignem, które zaznacza się silnym trendem w światowym wzornictwie.

Po wytypowaniu i merytorycznym uzasadnieniu przydatności obiektu w ETNOKOLEKCJI, każdy z nich zostanie opatrzony numerem inwentarzowym, szczegółowym opisem i zyska dokumentację fotograficzną. W karcie katalogowej znajdzie się również notka o autorze.

W swoim nowym życiu obiekty będą starannie przechowywane i konserwowane, tak by mogły przez lata służyć zarówno badaczom jak i zwiedzającym.


PROFIL ETNOKOLEKCJA 2011 NA FACEBOOKU.

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100