Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

"Balkan Erotic Epic" na MFT Warszawa Centralna 2008
2008-10-03
Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Warszawa Centralna 2008 - "Stygmaty ciała" rusza już w poniedziałek. W programie znalazł się również kontrowersyjny film "Balkan Erotic Epic"

Festiwal rozpocznie premiera "Borysa Godunowa" w reżyserii Andrieja Moguczija. W programie festiwalu znalazły się nie tylko przedstawienia, również prace wideo i performance. Swoje prace zaprezentują m.in. Marina Abramović oraz Artur Żmijewski.

Kontrowersyjna performerka Abramović w kilkunastominutowym filmie Balkan Erotic Epic odsłania przed nami magiczne działanie bałkańskich rytuałów płodności, bada historię i tradycję Bałkanów poprzez eksplorację seksualności, pyta również, jakie miejsce mogą mieć prasłowiańskie wierzenia i rytuały we współczesnej cywilizacji, całkowicie poddanej zachodnioeuropejskiemu modelowi życia. Artystka czyni to jednak z niebywałym humorem, dystansem i autoironią, bawiąc się również wizerunkiem Mariny Abramović jako "specjalistki od Bałkanów". Od lat 90-tych artystka w coraz większym stopniu tworzy zdarzenia o charakterze teatralnym i rytualnym, wracając również do swoich doświadczeń z Jugosławii, jak np. w nagrodzonej na Biennale w Wenecji w 1997 roku pracy Bałkański Baroque.

W pierwszej edycji festiwalu Teatr Dramatyczny, który jest jego organizatorem, chce zaprosić widzów do rozmowy o ciele. Wybitni artyści poddadzą zmysłowemu oglądowi ludzkie ciało. Za pomocą teatru i performance'u zbadają je jako miejsce styku sfery intymnej i sfery publicznej, potraktują jako lustro, w którym odbija się opresyjny charakter kultury - oddziaływanie ideologii, religii, totalitarnych systemów, ale i jako przestrzeń wolności - jednostkowych wyborów i decyzji, świadomych ingerencji w jego tkankę.

Do refleksji nad własną kulturą i sztuką zaproszeni zostali przedstawiciele odmiennych społecznie, politycznie i gospodarczo, kultur, w nadziei, że Warszawa stanie się miejscem spotkania różnorodnych tożsamości, a teatr - przestrzenią, w której ta idea uzyska swój realny kształt.

Film Abramović będzie wyświetlany w dniach 21-23 października o godz. 18:00. Informacje można znaleźć również na stronie http://teatrdramatyczny.pl/spektakl/81
Bożywoj

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100