Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Kraina Legend Świętokrzyskich
2011-04-30

Osada średniowieczna powstała, dzięki środkom unijnym, w Hucie Szklanej (Świętokrzyskie) u stóp Łysej Góry. Uroczyste otwarcie odbędzie się 8 maja, ale osadę można będzie zwiedzać już od najbliższej soboty.

Jak powiedziała PAP Agnieszka Kopacz z urzędu gminy w Bielinach, turyści będą wchodzić na teren osady przez bramę zwaną wehikułem czasu. Za nią znajduje się święty gaj z drewnianymi posągami głównych bóstw czczonych przez naszych przodków – Śwista, Pośwista i Pogody.

Z gaju przechodzi się do wioski z XII–XIV wieku złożonej z zagród i warsztatów. Tu turyści spotkają osadników skupionych na wykonywaniu swoich codziennych zajęć. Zobaczą warsztaty: garncarski, kowalski, szewski, wikliniarski, tkacki oraz gospodarstwo bartnika. Będą mogli spróbować swoich sił w lepieniu glinianych garnków i tkaniu płótna. Jest także chatka zielarki, z paleniskiem przygotowanym do warzenia czarodziejskich mikstur i z ogródkiem pełnym ziół.

Codzienność sprzed setek lat turyści poznają w gospodarstwie otoczonym plecionym ogrodzeniem, z chatą, której ściany obrzucono gliną, a dach pokryto słomianą strzechą. W piwniczce zgromadzono dawne specjały, a małe poletka obsiano lnem, prosem i pszenicą. Tutaj można będzie spróbować podpłomyków.

Organizatorzy zapowiadają, że wizyta w wiosce będzie podróżą w czasie. Pobyt w osadzie ma być nie tylko zabawą, ale także nauką.

Swoją siedzibę na terenie osady ma „Kraina Legend Świętokrzyskich”, oferująca grupom zorganizowanym gry terenowe, oparte na legendach i podaniach świętokrzyskich. W czerwcu zacznie działać karczma regionalna.

Podczas otwarcia osady 8 maja odbędzie się piknik średniowieczny. Wystąpi Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich Bałałajki i Zespół Muzyki Dawnej Semibrevis. Pokazy tańca średniowiecznego wykona grupa Ver Vetustatis. Gwiazdą wieczoru będzie Joanna Słowińska. Aktorzy „Krainy Legend Świętokrzyskich” pokażą spektakl „Sabat czarownic”.

Gmina Bieliny wybudowała osadę w ramach projektu współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Piknik realizuje Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Wokół Łysej Góry” w ramach współfinansowanej przez UE kampanii promocyjnej województwa.

Osoby, które pracują w średniowiecznych warsztatach oraz wcielają się w postaci ze świętokrzyskich legend, zdobyły te umiejętności dzięki projektom realizowanym w ramach unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Za: PAP

PAP

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100