Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

30 pogańskich grobów w Stargardzie
2008-07-22
Prawie 30 pogańskich grobów dzieci, kobiet i mężczyzn, pochodzących z X-XII w., odkryli archeolodzy na stargardzkiej Starówce. Jest to bardzo cenne znalezisko, bo nigdy do tej pory wczesnośredniowieczny cmentarz w tym miejscu nie był zlokalizowany.

Działka otoczona ulicami: Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Kramarską i Grodzką, przygotowywana jest do zabudowy kamienicami mieszkalno-usługowymi. Inwestor (szczecińska firma "Modehpolmo") rozpoczął to przedsięwzięcie w listopadzie ub.r. Obiekt znajduje się pod ścisłą ochroną archeologiczną i konserwatorską, do pracy przystąpili więc najpierw pracownicy miejscowego muzeum.

Niedawno odsłonięto część wczesnośredniowiecznego cmentarza z ok. 30 grobami mieszkańców dawnego grodu i podgrodzia Stargardu. Znalezione przy szkieletach zabytkowe noże i łańcuszki pozwalają stwierdzić, że pochówki pochodzą z X-XII w.
- Jest to dla nas wielkie zaskoczenie, że udało nam się odkryć w tym miejscu nieźle zachowane cmentarzysko - twierdzi Marcin Burdziej ze stargardzkiego muzeum. - Do tej pory nie było ono jeszcze zlokalizowane. Część szkieletów jest już zniszczona, rozsypuje się przy wydobyciu, bo zalega w przemieszanych piaszczysto-gruzowych warstwach, bardzo przepuszczających wodę. Sporo szczątków udało nam się jednak wydobyć w całości. Wiemy, że są to szczątki mężczyzn, kobiet i dzieci.

Archeolog dodaje, że są to pochówki pogańskie. Choć nie są grobami ciałopalnymi, lecz szkieletowymi - widać więc już wpływ chrześcijaństwa. Ciała ułożono na plecach, z rękoma wyprostowanymi wzdłuż tułowia, ale niezależnie od kierunków świata. Pochówki chrześcijańskie powinny być zaś ułożone na linii wschód - zachód, z głową po zachodniej stronie.

Za: Kurier Szczeciński
Za: (gra), Kurier szczeciński

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100