Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

IX Noc Kupały na Zamku w Szczecinie
2011-05-20

Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich 17-19 czerwca to już IX edycja Nocy Kupały na Zamku z Szczecinie: tradycje świętojańskie, osada historyczna, muzyka, rzemiosło, obyczaje, pokazy walk.

W tym roku stała się ona jednym z przystanków Szlaku Lubinusa. Wyjątkowa podróż do przeszłości książęcego Pomorza. Do dawnych czasów transgranicznego księstwa, którego historia sięga XII wieku. Wspomnienie dziejów władającej księstwem dynastii Gryfitów. Podróż o setki lat wstecz ułatwią towarzyszące imprezie inscenizacje na zamkowym dziedzińcu, ukazujące dawne tradycje sięgające czasów słowiańskich na Pomorzu, w formie festynu historycznego prezentującego tradycje świętojańskie, rzemiosło, muzykę, obyczaje, a także pokazy walk wojów.

W piątek na Zamku o godz. 10.00 atrakcje dla najmłodszych tematyczne warsztaty plastyczne związane z mapą Lubinusa, a o godz. 11.00 i 13.00 dla umówionych grup seminarium prowadzone przez dr Janinę Kochanowską dotyczące powstania i historii mapy Lubinusa. Podczas trwania zajęć odbędzie się nieodpłatna prezentacja mapy.

W sobotę od godziny 14.00 na dużym dziedzińcu przeniesiemy się w czasie do okresu wczesnego średniowiecza. Zaprezentują się grupy wojów z całej Polski oraz z Niemiec. Przygotowaliśmy naprawdę mnóstwo atrakcji m.in.: pokazy rzemiosł (tkactwo, kuchnia słowiańska, kowalstwo, rogownictwo itp.), pokazy obrzędów słowiańskich, degustacje kulinarne, liczne konkursy (strzelanie z łuku, rzut oszczepem, „droga wojownika”), konkurs na najpiękniejszy wianek oraz by tradycji stało się zadość przemarsz nad Odrę i spławianie wianków przy muzyce zespołów i oczywiście, najbardziej oczekiwane walki Słowian z wikingami, wieczorny koncert zespołu Michała Bacha oraz zespołu Percival zwieńczone pokazem widowiskowego Fireshow.


W Piwnicy przy Krypcie odbywać się będą warsztaty śpiewu archaicznego. O godz. 17.00 w sali Anny Jagiellonki odbędzie się seminarium poświęcone podróżom i pracy Eilhardusa Lubinusa nad Wielką Mapą Księstwa Pomorskiego prowadzone przez kartografa dra Kazimierza Kozicę z Zamku Królewskiego w Warszawie.

W niedzielę od godziny 13.30 zapraszamy na pokaz obrzędów Nocy Świętojańskiej w wykonaniu gości z Niemiec oraz największa atrakcja popołudnia – turniej walk, który odbędzie się na scenie dużego dziedzińca.

SZLAKIEM LUBINUSA
Wyjątkowa podróż do przeszłości książęcego Pomorza. Do dawnych czasów transgranicznego księstwa, którego historia sięga XII wieku. Wspomnienie dziejów władającej księstwem dynastii Gryfitów. Podróż o setki lat wstecz ułatwią towarzyszące imprezie inscenizacje na zamkowym dziedzińcu, ukazujące dawne tradycje sięgające czasów słowiańskich na Pomorzu, w formie festynu prezentującego tradycje świętojańskie, rzemiosło, muzykę, obyczaje, a także pokazy walk wojów.

Na dziedzińcu zostanie utworzona namiastka osady wczesnośredniowiecznej wraz z prezentacją dawnych rzemiosł (m.in. mincarstwo, kowalstwo, skórnictwo...). Będzie to podróż do przeszłości książęcego Pomorza, którego rozkwit terytorialny z początku XVII wieku ukazuje mapa Lubinusa.

Popularnonaukowe seminarium będzie poświęcone czasom księstwa, którego rozkwit terytorialny z początku XVII wieku ukazuje mapa Lubinusa. Oprócz wygłoszonego wykładu na temat historii powstania Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego, odbędą się także specjalne tematyczne audycje dla uczniów szkół.

17. 06. 2011 (piątek)

godz. 10.00, Kino Zamek (wejście A i F), wstęp wolny
Lubinus dla najmłodszych.
Prezentacja mapy Lubinusa połączona z plastycznymi zajęciami warsztatowymi.

godz. 11.00 i 13.00, sala księżnej Anny Jagiellonki (wejście B, D), wstęp wolny
Mapa Lubinusa – historia powstania.
Prowadzenie: historyk sztuki dr Janina Kochanowska.
Seminarium poświęcone podróżom i pracy Eilhardusa Lubinusa nad Wielką Mapą Księstwa Pomorskiego .
Spotkanie adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
W przypadku grup zorganizowanych uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc (Tel.: 91 434-78-35)

NOC KUPAŁY
Tradycje świętojańskie - osada historyczna - muzyka – rzemiosło - obyczaje – pokazy walk

ZESPOŁY
Zespół Muzyki Dawnej Michała Bacha (Niemcy)
Percival (Polska)

GRUPY WOJÓW I RZEMIEŚLNIKÓW
Drużyna Grodu Trzygłowa (Szczecin, Warszawa, Poznań), Nordelag (Tójmiasto), Walhalla (Poznań), Jastrząb (Bytów), Ulfborg (Białystok), Orenda (Niemcy), Ukranie (Torgelow)

WSPÓŁORGANIZACJA
Drużyna Grodu Trzygłowa
Konsultant programowy: IGOR GÓREWICZ – wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa

18. 06. 2011 (sobota) duży dziedziniec Zamku

godz. 14.00 rozpoczęcie imprezy
od godz. 14.00 obóz słowiański (stanowiska rzemieślnicze, wojowe)
godz. 14.15 prezentacja dawnych rzemiosł (m.in. kowalstwo, tkactwo, kuchnia, wczesnośredniowieczna, rogownictwo, obróbka drewna, wyrób kolczug)
godz. 15.00 pokaz walk Słowian i wikingów
godz. 15.45 koncerty zespołów: Percival (Polska) oraz Zespołu Muzyki Dawnej Michała Bacha (Niemcy)
godz. 16.45 pokaz obrzędów przesilenia letniego w wykonaniu Drużyny Grodu Trzygłowa (Polska), krzesanie „żywego ognia” za pomocą świdra ogniowego
godz. 17.15 pokaz obrzędów przesilenia letniego w wykonaniu grupy Torgelow (Niemcy)
godz. 17.30 konkursy w obozie słowiańskim
godz. 19.00 rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wianek
godz. 19.30 przemarsz nad Odrę i spławianie wianków przy muzyce zespołów
godz. 20.30 Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Michała Bacha (Niemcy)
godz. 21.30 Koncert zespołu Percival (Polska)
godz. 22.30 Pokaz fireshow – taniec z ogniem.

Piwnica przy Krypcie (wejście B i D)
od godz. 15.00 warsztaty śpiewu archaicznego
prowadzenie Alina Karolewicz

Sala księżnej Anny Jagiellonki (wejście B, D),
godz. 17.00, wstęp wolny
Mapa Lubinusa – historia powstania.
Prowadzenie: wygłosi kartograf dr Kazimierz Kozica z Zamku Królewskiego w Warszawie.
Seminarium poświęcone podróżom i pracy Eilhardusa Lubinusa nad Wielką Mapą Księstwa Pomorskiego .

Kino Zamek.
godz. 18.00 spotkanie autorskie z Tomaszem Połońskim autorem tomiku poezji „Wielki Syriusz”

19. 06. 2011 (niedziela) duży dziedziniec Zamku

godz. 13.30 rozpoczęcie imprezy
godz. 13.30-17.00 działa obóz słowiański (wojowie, stanowiska rzemieślnicze, kuchnia słowiańska, podczas trwania imprezy prezentacje dawnych rzemiosł i stoisk oraz konkursy tematyczne)
godz. 13.30 pokaz obrzędów przesilenia letniego
godz. 13.45 koncert Zespołu Muzyki Dawnej Michała Bacha (Niemcy)
godz. 14.45 turniej walk
godz. 16.30 koncert zespołu Percival (Polska)

Konkurs na najpiękniejszy wianek Zapraszamy wszystkie białogłowy (bez względu na wiek) do udziału w konkursie na najpiękniejszy wianek. Preferowane są wianki z kwiatów polnych.Można pokazać się na zamkowym dziedzińcu we własnoręcznie uplecionym wianku lub przygotować wianek podczas imprezy.Rozstrzygnięcie imprezy nastąpi ok. godz. 19.00, po czym korowód wyruszy nad Odrę, aby zgodnie z tradycją puścić wianki.

*Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Meklemburgia Pomorze Przednie/ Brandenburgia 2007 – 2013 oraz ze środków budżetu państwa.

Za: Echo Szczecina

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100