Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Noc Kupały na Lednicy
2011-06-16

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza na imprezę plenerową „Noc Kupały – Wianki Świętojańskie” na teren Małego Skansenu, przy przeprawie na Ostrów Lednicki. Impreza rozpoczyna się 25 czerwca o godz. 18:30.

Impreza plenerowa NOC KUPAŁY – jest najstarszą z imprez muzealnych. Historia jej związana jest z początkami założenia muzeum. Pierwsza impreza odbyła się już w roku 1969 na wyspie Ostrów Lednicki. Przez kolejne lata 1970 i 1971 zabawy Nocy Świętojańskiej w wykonaniu Zespołu Lednica, odbywały się na wyspie. Od 1973 roku nowym miejsce imprezy stał się teren na Małym Skansenie, naprzeciw przeprawy promowej na wyspę, na którym imprezy odbywają się do dzisiaj.

Letnie przesilenie dnia z nocą, kulminacyjny punkt roku, chwila w której słońce dochodzi najwyższego punktu, dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza, przypada 21 czerwca. W tę najkrótszą noc, noc zwycięskiego słońca, Słowianie palili na wzgórzach stosy i gromadnie przy nich odprawiali igrzyska i zabawy. W zwyczajach tych wielką rolę odgrywa ogień i woda. Do ognia wrzuca się zioła, a następnie wierząc w ich moc oczyszczającą skacze się przezeń. Podobne znaczenie jak ogień miała w tę noc także woda. Kąpiel w noc przełomową oczyszcza ze złych mocy, daje nowych siły, zdrowia, zapewnia szczęście.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznym Powitaniu Lata

Program:
   godz.18.30 - zabawa-biesiada w plenerze Warsztaty – „..wiła wianki..”
   godz. 22.45 - Widowisko, obrzędowe powitania lata „Wianki Świętojańskie” w wykonaniu
Zespołu Pieśni i Tańca „Wiwaty” z Ośrodka Kultury w Pobiedziskach.

   Wstęp wolny

Anna Wrzesińska

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100