Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Zagranica

Dzień Przyjaźni i Jedności Słowian
2011-06-25

25 czerwca Słowianie obchodzą Dzień Przyjaźni i Jedności. Jest to święto, wynikające ze wspólnych korzeni, tradycji kulturalnych i zwyczajów grupy narodów, która jest najliczniejsza w Europie.

Dzień Przyjaźni i Jedności Słowian zaczęto obchodzić niewiele ponad pół stulecia temu. W 1957 roku w Związku Radzieckim odbył się pierwszy krajowy festiwal młodzieży słowiańskiej, który wkrótce uzyskał status międzynarodowy. Odbywał się corocznie na granicy Rosji, Ukrainy i Białorusi – wówczas jeszcze republik Związku Radzieckiego. Po jego rozpadzie, święto utraciło radzieckie naleciałości ideologiczne, lecz jeszcze bardziej ujawniło się jego podstawowe znaczenie , polegające na jednoczeniu i pielęgnowaniu kultury i tradycji Słowian. W zachowywaniu wspólnych korzeni pomaga również to, że te narody mówią w bardzo podobnych do siebie językach, – powiedział w wywiadzie dla radia "Głos Rosji" dyrektor Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk Konstantin Nikiforow.

„Wszyscy potrafimy porozumiewać się, jeśli się mówi powoli. Inne grupy językowe są bardziej oddalone od siebie. Na przykład, przedstawiciele grupy ugrofińskiej nie potrafią porozumiewać się tak, jak Słowianie. Język, literatura, kultura jednoczą nas. Obecnie trwa proces odrodzenia zainteresowania Słowian wobec siebie. Jeśli mówimy o idei kultury słowiańskiej, to jest to idea wspólnoty kulturalnej, czyli idea współpracy w dziedzinie kultury, nauki, szkolnictwa.”

Idea jedności słowiańskiej wykiełkowała jeszcze w Rusi Kijowskiej. Natomiast w XVII wieku już poruszano poważnie kwestię ewentualnego opracowania języka ogólnosłowiańskiego –jednego dla wszystkich przedstawicieli tych narodów.

Jednoczy nas jednak nie tylko język. Istnieją wspólne cechy w wielu innych rzeczach, nawet w tak prozaicznej dziedzinie, jak kuchnia. Dla każdego narodu słowiańskiego jednym z dań podstawowych jest zupa. W zasadzie kapuśniaki, zupy ogórkowe i barszcze – to różne warianty tego samego dania. Na całym świecie są znane także takie dania kuchni słowiańskiej, jak kluski, pierogi nadziewane mięsem, owocami i tak dalej – wszystko to są kawałki ciasta, w które zawija się różne nadzienie i przyprawy.

Wiele wspólnych cech  Słowianie mają także w kulturze. Od folkloru do strojów ludowych, - podkreślił doktor filozofii, docent akademii teologicznej w Petersburgu Władimir Wasilik.

„Tradycyjnie Słowianie wolą kolory biały i czerwony w swych strojach ludowych. Wspólną cechą są czczeni święci: Mikołaj i Jerzy. Wspólne mają ludowe zabobony i legendy.  W zasadzie Ruś zawdzięcza Słowianom południowym swoje legendy i mity ludowe.”

Obecnie Słowianie zamieszkują tereny Europy Południowej i Wschodniej, Uralu, i dalej aż do rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Słowianie mieszkają także na Zakaukaziu, w Azji środkowej, Europie Zachodniej, w Ameryce. Ich sumaryczna liczba przekracza 300 milionów osób.

Za: Głos Rosji

ruvr

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100