Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Życie rodzi się w wiklinie - plener w Paprotach
2008-10-08
Paproty, znana z labiryntów i zajęć edukacyjnych miejscowość gości artystów, którzy zjechali tu z całej Polski. Do niedzieli każdy może podglądać, jak tworzą dzieła z wikliny.

W Paprotach rozpoczął się jesienny plener organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Pradoliny Grabowej. To stały element szeregu imprez edukacyjnych i kulturalnych, które odbywają się w miejscowości noszącej miano wioski tematycznej. - Tak się akurat składa, że Paproty to wioska labiryntów i dziwadeł, a rosnąca tu wiklina to symbol odradzającego się życia. Dlatego tematem tego pleneru jest życie rodzące się w wodzie - tłumaczy Zdzisław Kwasek działający w stowarzyszeniu.

Miejscowa świetlica na najbliższe dni zamieniła się w pracownię, w której dwunastu artystów uczy się wyplatania z wikliny, maluje i rzeźbi. Tworzone są tutaj również tak zwane żywe formy, czyli dzieła powstające przez trzy lata, rosnące razem z wikliną.

- Artysta jedynie nadaje kształt formie podatnej na nacisk i w ten oto sposób tworzy łodzie, rusałki i wodne stwory - tłumaczą uczestnicy warsztatów.

Artyści będą w Paprotach jeszcze do niedzieli. Każdy do woli może przyglądać się ich pracy. Można ich spotkać w miejscowej świetlicy od godziny 9 rano. Ich dzieła będzie można przez najbliższe miesiące oglądać w specjalnych pomieszczeniach przygotowanych na posesji sołtysa.

Paproty w gminie Malechowo to jedna z kilku wiosek tematycznych działających w naszym regionie. Doktor Wacław Idziak, socjolog, założył je jeszcze w następujących miejscowościach:
- Dąbrowa w gminie Sianów (specjalizacja sportowa: zagadnienia związane ze zdrowym trybem życia: zielarstwo, aktywność fizyczna i sport),
- Iwięcino w gminie Sianów (wioska końca świata; zagadnienia związane z astronomią),
- Podgórki w gminie Malechowo (wioska bajek i rowerów),
- Sierakowo Sławieńskie w gminie Sianów (wioska Hobbitów; gry i zabawy terenowe).
Za: Rafał Nagórski, Głos Pomorza

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100