Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

Zagadkowe jamy z kośćmi, kamieniami i ceramiką
2008-07-22
W połowie maja tego roku na terenie Modlniczki i Modlnicy rozpoczęły się ratunkowe prace archeologiczne przed zaplanowaną tam północną obwodnicą Krakowa. Archeolodzy wyruszyli z miejsca, w którym kończy się autostrada i przesuwają się w kierunku drogi na Olkusz.

Akcję koordynuje i nadzoruje utworzony w 1996 r. przez Muzeum Archeologiczne, Uniwersytet Jagielloński i Polską Akademię Nauk Krakowski Zespół do Badań Autostrad. W terenie działają 23 ekipy.
Krakowskich archeologów wspomagają koledzy z innych ośrodków, m.in. Lublina, Warszawy, Poznania i Łodzi. Dziś ciężar badań skupia się na terenach dwóch podkrakowskich wsi - Modlniczki i Modlnicy.

Kierownikiem badań terenowych w Modlniczce jest archeolog Marcin Przybyła.
W podmokłych, bagiennych miejscach Modlniczki zachowują się dobrze obiekty organiczne - drewno, tkaniny, skóra, których próżno szukać terenie suchym. Jednak prace na takim obszarze są o wiele trudniejsze. W Modlniczce widać to na pierwszy rzut oka. W wielu głębszych wykopach archeologicznych stoi woda gruntowa, a część stanowisk zaopatrzono w prowizoryczne kanały odwadniające.

Ekipa Marcina Przybyły trafiła na cmentarzysko, na którym rozsypywano prochy zmarłych spalonych na pogrzebowym stosie. Zagadką dla badaczy są pozostałości wczesnośredniowieczne (X-XI w.). - Trafiliśmy na jamy wypełnione kamieniami, ludzkimi kośćmi i ceramiką. Jaka była ich funkcja na razie nie potrafimy powiedzieć... - mówi Przybyła.
Za: (PS), Dziennik Polski

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100