Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

Gieckie Gody
2011-12-01

4 grudnia br. o godzinie 14:00 rozpocznie się ostatnia impreza organizowana w tym roku w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu, będą to Gody.

Nasi przodkowie nazywali Godami święta obchodzone w okresie przypadającego 21-22 grudnia przesilenia zimowego oznaczającego moment, od którego zaczyna przybywać światła i dni stają się coraz dłuższe.  Podczas trwania Godów zaprzestawano wszelkiej pracy fizycznej i spędzano czas na wzajemnych odwiedzinach, przyjmowaniu gości, obdarowywaniu się prezentami i śpiewaniu tradycyjnych, starych pieśni.

Święto Godowe, które wyznaczało początek nowego roku, miało charakter agrarny i zaduszkowy. Z jednej strony wróżono wtedy pomyślność przyszłorocznych plonów, z drugiej spotykano się ze zmarłymi… Wiele elementów dawnych, pogańskich obrzędów weszło do obchodów chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia. O różnych dawnych tradycjach i zwyczajach będzie można usłyszeć na tym niedzielnym spotkaniu, jak również wziąć udział w odtworzaniu niektórych z tych zwyczajów. Na koniec spotkania, dla zainteresowanych, przewidziane jest ognisko w plenerze. Dlatego uczestnicy mogą ze sobą zabrać również coś do jedzenia. W związku z tym, że w przeciwieństwie do wcześniejszych imprez to "Spotkanie Świąteczne" odbywa się "pod dachem".

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację  do piątku 2 grudnia do godziny 16.00 telefonując pod numer: 61 285-92-22 lub pisząc na adres e-mail: promocja@giecz.pl .

Kartę wstępu będzie stanowił bilet rodzinny w cenie 12 zł. 
Organizatorzy serdecznie zapraszają !!!

Więcej na stronie: www.giecz.pl

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100