Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

Archeolodzy kopią w miejscu szczecińskiej świątyni Trygława
2012-04-05

Archeolodzy pracujący na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich odkryli fundamenty XII-wiecznych budowli. Część to prawdopodobnie "ślady" po kościele św. Wojciecha, który powstał w miejscu świątyni Trygława.

Wykopy na zamkowym dziedzińcu związane są z remontem Opery, a konkretnie - budową nowego zbiornika przeciwpożarowego. Żelbetowa konstrukcja mieszcząca ok. 260 m sześc. wody będzie "schowana" pod ziemią.

Archeolodzy jesienią ubiegłego roku odkryli szesnastowieczny mur. Teraz odsłonili kamienne fundamenty budowli, prawdopodobnie z XII w.

- Kamienie są wciśnięte w glinianą ławę. Na tym znajdowała się konstrukcja drewniana - tłumaczy "Gazecie Wyborczej" Marek Dworaczyk, z Instytut Archeologii i Etnologii PAN, kierujący pracami wykopaliskowymi na zamku. - Murek ma pół metra szerokości i 9 m długości. To może być pozostałość po siedzibie kasztelana szczecińskiego albo księcia Warcisława.

W tym samym miejscu archeolodzy odkryli ślady po innej budowli. To mogą być fundamenty kościoła św. Wojciecha, który ufundował św. Otton (z misją chrystianizacyjną na Pomorze, m.in. do Szczecina, przybył w 1124 r.). Jak to potwierdzić? Trzeba kopać głębiej.

- Kościół św. Wojciecha powstał w miejscu pogańskiej świątyni Trzygława. Gdybyśmy znaleźli coś niżej, to byłaby wielka gratka dla mediewistów z całej Europy - mówi Dworaczyk.

Trzygłów (Trzygław, Trygław) to bóstwo słowiańskie, czczone m.in. na wyspie Wolin i w Szczecinie. Tu znajdowała się główna świątynia, z posągiem o trzech głowach. Po zajęciu Szczecina przez Bolesława Krzywoustego miejsce jego kultu zniszczono.

Za: wyborcza.pl

Tomasz Maciejewski

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100