Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

Polska Piastów w Biskupinie
2012-05-09

„Polska Piastów” jest mottem XVIII Festynu Archeologicznego w Biskupinie, który odbędzie się między 15 a 27 września. Wybór takiego tematu nie jest przypadkowy, gdyż wbrew powszechnemu mniemaniu okres panowania naszej pierwszej, królewskiej dynastii wciąż pozostaje nie do pełna poznany. Mieszko, Bolesław Chrobry, Łokietek i Kazimierz Wielki to postacie bliskie każdemu Polakowi, lecz na kartach szkolnych podręczników historii osiągnięcia i problemy piastowskich władców siłą rzeczy opisane są tylko w zarysie.

Biskupin leży na terenie dawnego państwa Polan i choć 1000 lat temu nie odgrywał tak doniosłej roli jak Gniezno, Poznań czy Kruszwica, to w niewielkim grodzie na półwyspie Jeziora Biskupińskiego rezydował możnowładca, który sprawował pieczę nad licznymi osadami regionu bogatymi w żyzne ziemie, jeziora pełne ryb i lasy z dziką zwierzyną. Organizatorzy tegorocznego Festynu zamierzają przybliżyć wszystkim gościom pierwsze wieki polskiej państwowości w niebanalnej i przemyślanej edukacyjnie formie. Będą miały miejsce nie tylko turnieje średniowiecznych wojów i pokazy dawnego rzemiosła. Istotną wagę organizatorzy przykładają do prezentacji zjawisk kultury, sztuki, trudów codziennego bytowania, kontaktów politycznych i gospodarczych z dalszymi terenami oraz obrazu postrzegania cywilizacji ówczesnych Lechitów przez obce narodowości.

Wiedza przekazywana będzie w sposób kompetentny i atrakcyjny zarazem siłami fachowców, którzy biegle opanowali popularyzację historii. Wysiłki kierowane są do wszystkich grup społeczeństwa z intencją zmiany niektórych stereotypów oraz poznania na ile obecnie jesteśmy dziedzicami kultury i ducha piastowskiej epoki. Oczywiście nie zabraknie w festynowym programie pokazów rzemiosła i cywilizacyjnego dorobku wszystkich chronologicznych okresów rozległych dziejów starego kontynentu.

Więcej: Biskupin.pl

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100