Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Sobótka i 100. numer Pisma Folkowego "Gadki z Chatki"
2012-06-16

21. czerwca ukaże się setny numer Pisma Folkowego "Gadki z Chatki". Gazeta powstała w środowisku Orkiestry św. Mikołaja w 1996 r. i istnieje do dziś jako jedyna poświęcona zjawisku folku w kraju. Jej założeniem jest popularyzacja muzyki tradycyjnej oraz inspirowanej folklorem wraz z jej kontekstem kulturowym.


            W setnym numerze znajdzie się m. in. sonda oceniająca interesujące wydarzenia folkowe w latach 1996 - 2012, najciekawsze wycinki z dotychczasowych 99. numerów "Gadek z Chatki", artykuł Simona Broughtona o polskim folku na tle Europy, rozmowa z prof. Andrzejem Bieńkowskim, artykuł „Sobótka” prof. Jerzego Bartmińskiego i dr Janiny Petery-Górak.


Wydaniu jubileuszowemu towarzyszyć będzie organizowana we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Etnolingwistów UMCS konferencja pt. “Ty, moja sobótko, rzuć płomień w niebiosy - Noc świętojańska w polskim języku i kulturze”, która rozpocznie się 21.06. o godzinie 16.00 w “Chatce Żaka”. Refaraty wygłoszą: dr Joanna Szadura, dr Tomasz Rokosz, mgr Agata Bielak, mgr Agnieszka Kulisz i Stefan Bracha.


Po konferencji o 20.00 przed “Chatką Żaka” zapłonie sobótka będąca znakiem rozpoczęcia koncertu. Wystąpi Orkiestra św. Mikołaja i związany z ACK zespół Dron. Dron to grupa poszukująca wspólnego mianownika pomiędzy muzyką tradycyjną z bardzo odległych od siebie stron świata. Praktykuje twórczość eksperymentalną, polegającą na zestawianiu obok siebie różnorodnych gatunków: muzyki klezmerskiej, hinduskiej ragi czy aborygeńskich rytmów - oraz odległych brzmieniowo instrumentów tj.: sitar, didgeridoo, flet, santoor kaszmirski czy skrzypce. Po zmroku, na zakończenie, wystąpi widowiskowy i świetny technicznie teatr ognia Sigillum Ignis z Parczewa.


            Na koncercie będzie można otrzymać 100. numer pisma oraz numery archiwalne. "Gadki z Chatki" cechuje wielostronność ujęcia oraz interdyscyplinarność, współwystępowanie materiałów popularnych z tekstami teoretycznymi - taki bowiem profil pisma umożliwia w efekcie przekrojową prezentację nie tylko muzyki, ale także całej kultury i sztuki tradycyjnej oraz inspirowanej folklorem. Czasopismo stara się też poszerzać krąg publikacji o pokrewne ruchowi folkowemu zjawiska niszowe, np. ekologię, szeroko pojmowaną turystykę i inne niż muzyka dziedziny sztuki inspirowane tradycją, jak choćby modny ostatnio etnodesign. Pismo powstawało w czasie, gdy wszechobecny dzisiaj internet dopiero się rodził, a o własnych stronach internetowych można było tylko pomarzyć. "Gadki" odgrywały więc dużą rolę jako narzędzie integracji i promocji ruchu folkowego. Obecnie to głównie periodyk opiniotwórczy. "Gadki z Chatki" są również poletkiem doświadczalnym dla młodych dziennikarzy wywodzących się ze środowisk akademickich.


            Magazyn obecny jest w internecie w postaci obszernej witryny pod adresem www.gadki.lublin.pl, zawierającej min.: "Ossower - Encyklopedię Polskiego Folku" i archiwum dotychczas wydanych numerów. Wersja papierowa dostępna jest w sieci EMPiK i w prenumeracie.


Noc Świętojańska tradycyjnie organizowana przez Orkiestrę św. Mikołaja szczęśliwie zbiegła się w tym roku z jubileuszem "Gadek z Chatki". To przedchrześcijańskie święto nie tylko ognia i słońca, ale także wody, księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów wywodzących się z ludów ugrofińskich, świętowano w czas letniego przesilenia.

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100