Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Książki

Smok wawelski w kręgu mitu i historii
2012-07-20

Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli dokładnie przetłumaczymy łaciński tekst jego Roczników, miał dylemat z nazwaniem tego potwora.

Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku, zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o istnieniu tych zwierząt. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego Smok wawelski. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest ta książka.

Marek Sikorski, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, jest autorem książek takich jak: "Na granicy legendy i wiary", "Otmuchów. Szkice do portretu miasta", "Nysa. Skarby sztuki i osobliwości", "Skarby ziemi krapkowickiej. Zabytki i historia", "Lądek Zdrój. Osobliwości i skarby sztuki".

Marek Sikorski
Smok wawelski w kręgu mitu i historii
Sativa Studio Katarzyna Malkusz
data wydania: 2012
liczba stron: 88

mat. wydawcy

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100