Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

22.03 - Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś
2013-03-19

Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś.


Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (Warszawa, ul. Jazdów 1)  - 22 marca 2013, 19:00 


Program:


Część I. Film "Olmany"


Tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady - planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. *Bołota* są łaskawe - można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt - są niebezpieczne. I niezmienne od wieków. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia. W filmie, wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych. Podpatrujemy sytuacje z życia bohaterów - paradoksalne, śmieszne, wzruszające. Dotykamy reguł życia wyjętych z przeszłości, dziś dla nas nieprawdopodobnych.


Czas - 40 minut Reżyseria: Jagna Knittel, zdjęcia: Oleksij Nahorniuk, Jagna Knittel, montaż: Andres Herrero, produkcja: Stowarzyszenie Panorama Kultur 2012


Część II. *"Olmany Interludium"* - spektakl w całości oparty na pieśniach.


Jest próbą znalezienia formuły na pracę z tradycyjnymi pieśniami na scenie. Jest szukaniem równowagi między ich brzmieniem - treścią - a formą w jaką możemy je ubrać, nie narzucając im niczego spoza świata, w którym powstały. Wszystkie pieśni, które zostały użyte w spektaklu pochodzą z materiałów nagranych i opracowanych przez jego uczestników.


Przygotowanie muzyczne - *Olga Jemieliańczyk* (Mińsk) Reżyseria - *Przemysław Wasilkowski* Wykonawcy - Zespół *Z lasu*: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Olga Chojak, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Zuzanna Lelek, Katarzyna Mikołajczak, Karolina Podrucka, Joanna Skowrońska, oraz gościnnie - Olga Jemieliańczyk.


Czas - ok. 35 minut Spektakl powstał w ramach projektu "Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze - polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna", we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.


BILETY 25 zł, do nabycia przed pokazem.

mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100