Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Rodzima wiara

O rodzimej wierze w Żywcu - relacja
2013-04-22

19 kwietnia na zaproszenie jednej z żywieckich szkół spotkaliśmy się z jej uczniami, gronem pedagogicznym oraz dyrekcją i mogliśmy mówić o tym, co jest nam bliskie - o rodzimej wierze i kulturze.

Cudownie było usłyszeć własne wiersze i smoczy tryptyk Lędziana w wykonaniu uczniów, zobaczyć ich buzie, uścisnąć dłonie, widzieć dzieci tańczące z Ginią w korowodzie i domagające się bisu po usłyszeniu "Vyjdi slunko" http://www.youtube.com/watch?v=hCcln458zkA . Miło było zobaczyć jak uczniowie z zainteresowaniem oglądają słowiańskie stroje i biżuterię, jak Świętomira, Damroka, Szebora zdradzają im tajniki wyplatania krajek... I trzeba było usłyszeć ciszę, jak makiem zasiał, gdy przemówił Czcibor. A gdy błysnęły miecze w walce, którą toczył z Cieszyborem, błysnęły i oczy dzieci. Zwłaszcza chłopców. Niesamowite było słyszeć niosące się po sali wielokrotne: "Sława!" wydobywające się z ust uczniów, nauczycieli i władz szkoły... A kiedy pani dyrektor dziękowała nam "za wspaniałą lekcję patriotyzmu" i ściskała dłonie, wiedzieliśmy już na pewno, że uczyniliśmy coś pięknego. Coś, co może sprawiło, że i nasi Bogowie się uśmiechnęli?

Nie znajduję słów wdzięczności dla osób, które zechciały mi towarzyszyć tamtego dnia w spotkaniu z uczniami. Dziękuję za to, z jakim profesjonalizmem i taktem podeszły do tej sprawy.


Składam podziękowania również naszym dobrodziejom - Basi i Grzegorzowi, dzięki którym czas przeżyty w Żywcu będziemy wspominać jak najlepiej.


Niech Wam Bogi darzą!

 

Piołun

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100