Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

Ponad połowa Karpackiej Troi już wybudowana
2008-10-17
Ponad połowa prac przy budowie skansenu archeologicznego w podjasielskiej Trzcinicy została już sfinalizowana. Wedle zapewnień Jana Gancarskiego, dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, który jest pomysłodawcą tego przedsięwzięcia, do skansenu turyści będą mogli się wybrać w maju 2010 roku.

Inwestycja, szacowana na ok. 12 mln zł, jest realizowana w ramach projektu pn. "Skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy - atrakcją turystyczną regionu" (dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego stanowi 85 procent jej kosztów).

Prace przy budowie skansenu rozpoczęły się 4 października ub. roku. - Został już wybudowany okazały pawilon wystawowy. Wkrótce prowadzone będą prace wykończeniowe wewnątrz tego obiektu. Finalizowana jest także rekonstrukcja wioski słowiańskiej z IX wieku. Ponadto powstają fundamenty pod rekonstrukcję wałów z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza - opowiada Gancarski. - Odtworzone zostaną chaty według technologii wykorzystywanej w pradziejach, z użyciem drewna, trzciny, słomy i gliny. Powstaną też m.in.: drogi dojazdowe, parking i oczka wodne.

- Rekonstruujemy przeszłość na podstawie badań naukowych. Skansen ma stanowić wierne odzwierciedlenie tego, co kiedyś tutaj było. Pojawią się więc zwierzęta i rośliny takie, jakie niegdyś hodowała ludność mieszkająca na tym terenie. Turysta będzie mógł nie tylko np. zemleć zboże w żarnach i upiec z tej mąki chleb, ale także na grodzisku spędzić noc, by poczuł specyficzny klimat tego niezwykłego miejsca.

Skansen - drugi Biskupin - będzie oddziałem krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego.
Za: Wioletta Zuzak, Super Nowości

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100