Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Stryjeńska w Muzeum Narodowym
2008-10-17
Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje pierwszą wielką wystawę monograficzną Zofii Stryjeńskiej w dniach 24.10.2008 - 4.01.2009. Stryjeńska żywo interesowała się folklorem i historią. Stworzyła cykl obrazów "Bogowie słowiańscy" i "Tańce polskie". Znała doskonale polskie stroje ludowe, mitologię słowiańską.

Interesowała się nawet odkryciami archeologicznymi. Można tu zauważyć pokrewieństwo duchowe młodej malarki i poety, Bolesława Leśmiana, który w tym samym mniej więcej czasie pisał "Klechdy polskie" - cykl opowieści opartych na folklorze polskim i ruskim. Stworzyła cykl 18 "Bajek" opartych na motywach ludowych i historycznych, które sama przepisała pismem naśladującym stare druki i sama opatrzyła ilustracjami.

Charakterystyczna twórczość oraz bulwersujący sposób bycia spowodowały, że Stryjeńska stała się w latach dwudziestych najpopularniejszą polską artystką. Jej dzieła były prezentowane na wielu międzynarodowych wystawach za granicą (m.in. w 1925 roku na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, na której odniosła wielki triumf, uzyskując Grand Prix w czterech kategoriach oraz jedno wyróżnienie). Łatwy w odbiorze styl i tematyka twórczości trafiały do odbiorcy na zasadzie wpadającego w ucho szlagieru muzycznego.

W ostatnich latach, wraz z modą na sztukę okresu art deco, nastąpił wzrost zainteresowania twórczością Stryjeńskiej, co jest widoczne także na rynku antykwarycznym.

Na wystawie pokazane zostaną najwybitniejsze dzieła artystki, pochodzące z kolekcji muzealnych i prywatnych, oraz wiele nieznanych dotąd prac, w tym m.in. projekty scenograficzne i dzieła malarskie powstałe po II wojnie światowej.

Katalog wystawy, zawierający omówienie różnorodnej twórczości artystki, będzie jednocześnie bogato ilustrowanym albumem.
Światosław Lenartowicz, Bożywoj

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100