Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Tradycja ludowa

II Vistula Folk Festiwal w Płocku
2013-07-24

Po raz kolejny Płock staje się centrum kultury folkowej. Za sprawą drugiej edycji Vistula Folk Festival do miasta zawitają barwne widowiska muzyczne i taneczne. Vistula trwać będzie od 21 do 25 sierpnia. Na dwóch scenach  zaprezentują się zespoły z całego świata, od Ameryki Południowej po Azję.  Europę Środkową reprezentować będą grupy ze Słowacji, Białorusi i Rumunii.

Vistula Folk Festival
– Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny to nowa formuła najstarszego polskiego festiwalu folkowego. Misją odbywającego się w  latach 60. i 70. w Płocku Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki  Ludowej była popularyzacja kultury i sztuki tradycyjnej. Vistula ma ten sam  cel choć znacznie poszerza swój zasięg i krąg zainteresowań. Impreza  nie ogranicza się do prezentowania polskich artystów, ale zaprasza do  Płocka cały folkowy świat.

Podczas festiwalu organizowanego przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki  wystąpi ponad 200 artystów. Wśród nich członkowie zespołu  Radost z Białorusi. Formacja działa od 1962 roku i prezentuje tradycyjny taniec oraz muzykę. Występy zespołu to połączenie nieprzeciętnego temperamentu z liryką prezentowaną w tańcu. Przez ponad 50 lat działalności  Radost tańczyła i śpiewała na scenach całego świata, między innymi we  Francji, Indiach i na Tajwanie.

Widzów Vistuli z pewnością zachwycą występy Romanasul –  uniwersyteckiego zespołu z malowniczego rumuńskiego miasta Cluj-Napoca.  Formacja działa nieprzerwanie od 1974 roku i z powodzeniem promuje lokalny folklor na międzynarodowej arenie. Zespół w liczącym ponad 80  osób składzie odwiedził dotąd tak egzotyczne i odmienne kulturowo  kraje, jak Republika Południowej Afryki czy Turcja. Artyści wielokrotnie koncertowali we Francji, Hiszpanii i Skandynawii przyciągając na swoje  występy publiczność zainteresowaną wciąż nieznaną, a niezwykle barwną  kulturą Rumunii.

W ogłoszonym wcześniej programie Vistuli nastąpiła niewielka zmiana.  Słowacką grupę Čarnica zastąpi inny zespół z tego kraju –  Lipovec. Dzięki muzykom i tancerzom poznamy tradycje takich regionów,  jak Zemplin, Szarysz, Gemer i Malohont. Twórczość zespołu, wykonywane  przez artystów pieśni i tańce oparte są na autentycznych przekazach z  dawnych czasów. Zespół działa od 2002 roku, przez pierwszych  10 lat funkcjonował pod nazwą Rowina. Występy Słowaków mogli zobaczyć widzowie z kilku europejskich krajów.

Podczas Vistula Folk Festival wystąpią także artyści z Indonezji, Meksyku i Polski. Przez lata Ogólnopolski Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej był miejscem, w którym spotykali się najwybitniejsi twórcy sztuki ludowej, muzycy, tancerze, rzeźbiarze, koronczarki i hafciarki, głównie z regionów nadwiślańskich. Występom scenicznym  towarzyszył jarmark, na którym można było kupić tradycyjne wyroby.  Nie inaczej będzie podczas Vistula Folk Festival. Dzięki temu można będzie doświadczyć bogactwa nieznanych kultur i ich tradycji.
 


Festiwal ruszy 21 sierpnia w płockim amfiteatrze. Szczegóły na profilu FB: http://www.facebook.com/festiwalfolklorystyczny


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/s720x720/970122_299709423508618_2037349038_n.jpg

mat. prasowe

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100