Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Nauka i edukacja

Korzenie Polski - spotkanie w Kawiarni Naukowej "Skwer"
2013-11-16

18.11.2013, godzina 18:00, Skwer - Kawiarnia Naukowa Festiwalu Nauki, ul. Krakowskie Przedmieście 60a


za: http://www.festiwalnauki.edu.pl/node/15327 :


Początki państwowości i pochodzenie pierwszych władców to tematy społecznie wrażliwe, ponieważ stanowią fundamenty tożsamości narodowej. Pytanie o ich faktyczne podstawy to zakwestionowanie pewników upowszechnianych w podręcznikach szkolnych i literaturze mniej lub bardziej naukowej.


Takie pytania trzeba jednak co jakiś czas zadawać, choćby z czystej ciekawości.  W książce „Mieszko I tajemniczy” podjąłem próbę „zrozumienia” kwestii najtrudniejszych: Kim byli przodkowie Mieszka? Skąd wiedzieli, jak zbudować podstawy państwa terytorialnego? Skąd mieli na to środki? Jak brzmiało oryginalne imię Mieszka? Jak gorliwie szerzył chrześcijaństwo? Jaką miał strategię geopolityczną? Jaki był terytorialny zasięg jego władzy? Jakie były polityczne okoliczności jego śmierci? Gdzie został pochowany?


Niestety, nie mamy solidnych podstaw, aby udzielić na te pytania niepodważalnych odpowiedzi. To, co możemy dzisiaj osiągnąć, to raczej hipotezy niż stwierdzenia, ponieważ tylko na tyle pozwala stan znanych nam źródeł informacji. Mimo to świadomie podjąłem ryzyko sformułowania propozycji dość kontrowersyjnych. Prowokują one do krytycznej dyskusji, która, miejmy nadzieję, ułatwi skonstruowanie wizji bardziej odpowiadającej aktualnemu stanowi wiedzy naukowej.


Przemysław Urbańczyk


http://www.festiwalnauki.edu.pl/sites/default/files/plakat_kawiarnia_2013_XI_small.jpg

mat. prasowe

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100