Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Trwa wystawa Frączka w BWA
2008-10-20
Na wystawę do rzeszowskiego BWA pójść trzeba, bo przypomina jednego z najwybitniejszych twórców, jakich wydało Podkarpacie - Franciszka Frączka "Słońcesława". Gdyby żył, obchodziłby setne urodziny.

Swoje obrazy pokazywał m.in. w warszawskiej Zachęcie, we Lwowie, w Paryżu i Chicago. Stworzył własny mityczny, niepowtarzalny styl, sztukę o rodowodzie stricte polskim, słowiańskim. Aby zrozumieć, skąd wziął się jego pseudonim artystyczny, wystarczy obejrzeć kilka jego prac - małe kapliczki przycupnięte przy wiejskiej drodze, ciepłe krajobrazy wypełnione słonecznym światłem, kwiaty.

- W swoich obrazach podaję podstawową prawdę, moją filozofię zawartą w prawach przyrody, w prostym widzeniu świata. Poznałem wiele doktryn, nurtów artystycznych, uważanych za wielkie odkrycia w momencie narodzin. O niektórych z nich dziś nikt już nie pamięta. Nieprzemijające są tylko prawa przyrody i proste prawdy zawarte w ludowych mitach i legendach - mówił zmarły przed dwoma laty artysta, który przyznawał się do kultu słońca.

Wystawa będzie czynna do 16 listopada.
Za: Magdalena Mach, Gazeta Wyborcza

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100