Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Magiczne schronisko
2008-10-21
Symbolicznym odsłonięciem schroniska przy Morskim Oku rozpoczęły się 11 października uroczystości związane ze stuleciem jego istnienia. Pojawiły się zjawy i duchy z przeszłości.

Przyprószone śniegiem szczyty Tatr i chylące się ku zachodowi słońce. W takiej scenerii odbywała się uroczystość jubileuszowa z okazji stulecia wybudowania schroniska nad Morskim Okiem.

W sobotnie popołudnie kilkanaście fasiągów podążało w kierunku schroniska, wioząc gości i turystów. Po drodze czekały na nich niespodzianki, które do ostatniej chwili były trzymane w wielkiej tajemnicy. Przygotowali je aktorzy Teatru Witkacego. Już przy Wodogrzmotach Mickiewicza czekała na uczestników jubileuszu brama, która prowadziła do krainy baśni i dziwów. Na Włosienicy, przy płonącej watrze i dźwiękach wojennego bębna, dzika zwierzyna zaatakowała pierwotne bóstwo.

Punktem kulminacyjnym była inscenizacja nad samym Morskim Okiem. Tutaj - po stu latach od otwarcia - odbyło się symboliczne odsłonięcie schroniska. Ze ścian opadły zasłony, a zespół Teatru Witkacego przypomniał dzieje obiektu i odczytał wpisy do księgi gości. Gdy zaczęło zmierzchać, na taflę Morskiego Oka wypłynęła tratwa ze zjawami z przeszłości. Z portretów patrzyli na to wszystko hrabia Władysław Zamoyski i Oswald Balzer.

- Morskie Oko to miejsce magiczne i z wielką historią. To tutaj przez lata tworzono to, co z Polską związane - podkreślił w czasie uroczystości Lech Drożdżyński, prezes ZG PTTK, przekazując gospodyni schroniska obraz olejny pędzla Franciszka Ryszarda Mazurka, ukazujący Morskie Oko. - Morskie Oko to jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi, w Polsce, w Tatrach i gminie Bukowina Tatrzańska - przekonywał Sylwester Pytel, wójt Bukowiny Tatrzańskiej.

Sobotnią uroczystość zorganizowali: Maria Łapińska - gospodyni schroniska, Tatrzański Oddział PTTK, Spółka "Karpaty" PTTK z Nowego Sącza i wójt gminy Bukowina Tatrzańska.
Za: Jolanta Flach, Tygodnik Podhalański

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100