Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Uroczysta inauguracja Roku Kolberga 2014
2014-02-18

W najbliższy piątek rozpoczynamy uroczyste obchody Roku Oskara Kolberga w Polsce. Między 21 a 24 lutego 2014 roku odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych postaci wybitnego folklorysty i etnografa, z okazji 200. rocznicy jego urodzin.Oficjalna inauguracja Roku Kolberga odbędzie się 24 lutego podczas koncertu zatytułowanego Od Kujawiaka do Krzesanego w Filharmonii Narodowej.


 Na estradzie Filharmonii wystąpią mistrzowie muzyki tradycyjnej – Jan Brodka i Trombity Ziemi Żywieckiej, Zofia Warych, Piotr Gaca z Wielką Orkiestrą Gaców, Trebunie-Tutki, Zbigniew Namysłowski Quintet, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz pianistka Magdalena Lisak z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie, obok muzyki tradycyjnej z Radomskiego i Podhalańskiego, będzie można usłyszeć m.in. przebojowy „Kujaviak goes funky” Zbigniewa Namysłowskiego, fragment „Harnasiów” Karola Szymanowskiego oraz „Fantazję A-dur na tematy polskie” Fryderyka Chopina.

Koncert zostanie odtworzony na antenie Programu 2 Polskiego Radia we wtorek, 25 lutego o godz. 19.30.

Bezpośrednio po tym koncercie odbędzie się Noc tańca, która  rozpocznie się ok. godz. 22.00 w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Poprowadzi na nią barwny korowód taneczny spod Filharmonii Narodowej. Będzie można usłyszeć muzykę „nażywo” z różnych regionów Polski i oczywiście – tańczyć dowoli! Zagra Piotr Gaca i Wielka Orkiestra Gaców – tym razemmłodzi muzycy z Orkiestry zagrają również w mniejszych, własnych składach (m.in. kapela Niwińskich, Janusz Prusinowski Trio, kapela Tomka Stachury, Maciej Żurek, Ewa Grochowska, Marcin Drabik).Zabrzmi też muzyka góralska w wykonaniu kapeli Trebunie-Tutki.Podstawowych kroków tanecznych, zarówno z nizin, jak i z gór,będzie można nauczyć się na miejscu w trakcie mini-warsztatów. Ogromna część muzyki wiejskiej, zapisywanej przez Oskara Kolberga,to melodie taneczne – odkryjmy je i poczujmy na nowo, ruszajmy wtan! Na zabawę taneczną wstęp jest wolny. 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga przypada 22 lutego. Wprzeddzień urodzin folklorysty, 21 lutego w Domu Kultury w Przysusze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego usłyszymy kompozycje Kolberga w wykonaniu Iwony Kowalkowskiej (sopran),Wojciecha Maciejowskiego (tenor) i Andrzeja Tatarskiego (fortepian).W programie przewidziany jest występ mistrzów muzyki tradycyjnej: Piotra Gacy, Tadeusza Jedynaka i Marii Siwiec, a także kapeli Niwińskich i Zespołu Regionalnego „Mogilanie“. W Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze czynne będą dwie wystawy – stała: „Oskar Kolberg (1814 - 1890). Folklorysta, etnograf, kompozytor”  oraz czasowa: „Muzyka tradycyjna i instrumentarium ludowe z regionu radomskiego”. 21 i 22 lutego w Pałacu Tyszkiewiczów w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja "Oskar Kolberg - prekursor europejskiej folklorystyki". Dwudniową konferencję naukową z udziałem polskichi zagranicznych etnomuzykologów zakończy koncert zespołu Janusz Prusinowski Trio.

 22 lutego w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, zostanie otwartawystawa czasowa „Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę. Oskar Kolberg: etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog”. Tego dnia również zostanie zaprezentowana specjalna multimedialna aplikacja „Przewodnik śladami Oskara Kolberga” na smartfony z systemem Android, która pozwala na zapoznanie się z miejscami mającymi związek z życiem i działalnością tego niezwykłego etnografa i folklorysty.

 Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.

 Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm RzeczypospolitejPolskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga,wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO.

 
Edyta Sudoł - Biuro Prasowe Roku Kolberga / mat.prasowe

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100