Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Polityka i społeczeństwo

Stulecie urodzin Krystyny Krahelskiej
2014-03-25

Wczoraj miała miejsce rocznica stulecia urodzin Krystyny Krahelskiej. Harcerki, poetki, etnografki, żołnierki, sanitariuszki jt która dała twarz Syrenie, dłuta Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej.

Krystyna, ps. "Danuta", zginęła w pierwszych dniach Powstania, a Syrena, której dała swoje rysy twarzy - przetrwała. "Bardzo wysoka, jasnowłosa, zielonooka - typ słowiańskiej Bogini" - tak pisała o niej Ludwika Nitschowa. "Piękna jak syrena i śpiewa jak syrena" - to słowa M. Dąbrowskiej. Krystyna uwielbiała śpiewać, miała fenomenalny słuch, jako studentka dała kilka koncertów w Polskim Radiu. A po raz pierwszy zaśpiewała w "celi Konrada" w Wilnie, tam, gdzie mickiewiczowski Konrad mówi "ja i Ojczyzna to jedno".  Żyła niedługo, ale dużo w tym czasie zrobiła.
 


W 1931 roku reprezentowała II Rzeczypospolitą na Zjeździe Skautów Słowiańskich w Pradze.
Sanitariuszka dywizjonu AK "Jeleń" padła ranna - ratując rannych. Autorka najbardziej znanej pieśni Powstania "Hej, chłopcy, bagnet na broń". Ta pieśń bardzo podnosiła na duchu, jeden z kronikarzy Powstania napisał: to te słowa, wyczarowały te 63 dni.  Odznaczona Krzyżem Walecznych oraz Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami,Krzyżem Armii Krajowej.  Spoczywa na cmentarzu na Służewcu.


Cześć Jej Pamięci !!!
 


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Krahelska1.jpg


Krystyna Krahelska, fot. via Wikipedia

Laszka/mat.prasowe

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100