Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

"Kwiat Peruna" - ostatni pokaz
2008-10-25
Teatr Witrualny Pilskiego Domu Kultury zaprasza na ostatnie w tym sezonie plenerowe widowisko "Kwiat Peruna". Ten niezwykły teatr ognia będzie można obejrzeć w niedzielę na placu Staszica w Pile. Początek spektaklu o godzinie 20.00.

Przedstawienie to jest wynikiem etnologicznych poszukiwań Eweliny Wyrzykowskiej dotyczących żywej tradycji - próbą zrozumienia jaką funkcję dzisiaj pełni tradycja, czy tego typu obrzędy są komukolwiek jeszcze do czegoś potrzebne.

Ewelina Wyrzykowska: - Moje pierwsze spotkanie z nocą świętojańską miało miejsce kilka lat temu. W kolejnych latach poszukiwania te znacznie się pogłębiły. Dzięki temu znacznie więcej rozumiem pewne elementy współczesnej kultury masowej.

"Kwiat Peruna" to spektakl wyrastający z kręgu kultury słowiańskiej. - W mitologii słowiańskiej występują Swarożyc, Swaróg, Światowid, Świętowid - podobne imiona tego samego boga - mówi Wyrzykowska. Boga Słońca. Jego odpowiednikiem ogniowym jest właśnie Perun; pan burzy, piorunów, wojny... Na Rusi znajdowano zapisy dotyczące Peruna pochodzące z X wieku.

Czymże zatem jest ów tajemnicy "Kwiat Peruna"? Ewelina Wyrzykowska poświęciła temu zagadnieniu wiele czasu i uwagi. Czas czerwcowy był porą burz. Tradycja powiada, że moment napięcia atmosferycznego przed burzą, czyli przed chwilą objawienia się Peruna poprzez grzmot i błyskawicę, jest momentem, który sprzyja rozkwitowi Kwiatu Paproci, a uderzenie pioruna powoduje jego zakwitnięcie...
Za: Jerzy Utkin, TR

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100