Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Zjawisko Oleny Leonenko w lubelskim CK
2008-10-31
Zjawiskowa kobieta w romantycznym repertuarze zagra 4 listopada w Centrum Kultury w Lublinie. Ta kobieta to Olena Leonenko, wschodnia piękność, a repertuar to rosyjskie romanse, podwórkowe tanga i ludowe piosenki ukraińskie.

W Olenie Leonenko wszystko jest fascynujące. Na przykład jej przeszłość. Przyjaźniła się z Cyganami, zdarzyło jej się pracować w cyrku jako kobieta wąż, jeździła po całej Ukrainie razem ze swoją grupą teatralną "Wydybaj" w poszukiwaniu starych, ludowych pieśni, pogańskich rytuałów i dawnych technik śpiewu. Znalazła ich sporo. W swoim repertuarze ma ok. 500 utworów z pieśniami ukraińskimi, ale też żydowskimi, cygańskimi i gruzińskimi.

W 1991 r. wyemigrowała do Polski. Poznała Jerzego Grotowskiego, legendę polskiego teatru. Tu opracowała muzykę do ponad dwudziestu spektakli muzycznych i współpracowała z takimi ludźmi, jak: Gustaw Holoubek, Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Krzysztof Warlikowski, Zbigniew Zapasiewicz, Leszek Długosz, Janusz Głowacki, Andrzej Wanat, Bogdan Pociej, Krystyna Cywińska, Jacek Ostaszewski. Tutaj też wydała swój album "Noc z Wertyńskim", na którym przywołuje kompozycje rosyjskiego pieśniarza, Aleksandra Wertyńskiego.

Fascynujące jest też jej pochodzenie. Olena urodziła się w Kijowie. Ojciec był Rosjaninem, matka Ukrainką. Mieszkała w centrum miasta, w jednym z tych miejsc, gdzie okno w okno mieszkali Ukraińcy, Rosjanie, Gruzini, Żydzi. Na rodzinnym podwórku przy ul. Mikałowskaja 24 rozbrzmiewały więc i żydowskie melodie, i rosyjskie pieśni, i kaukaskie ballady. Nic dziwnego, że Olena jako mała dziewczynka nasiąknęła wschodnim sentymentalizmem i romantyzmem.

W spektaklu "Ech, raz, jeszcze raz, czyli taniec z pamięcią" artystka powraca do tego podwórka na Mikałowskajej 24. W przedstawieniu znalazły się utwory Okudżawy, Wysokiego, Leszczenki i Bernesa. No i zapewne Wertyńskiego. Towarzyszyć jej będą: Marek Walawender na gitarze i mandolinie, Klaudiusz Baran na akordeonie i Wojciech Zalewski na kontrabasie.

4 listopada, Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, bilety: 20 zł ulgowe, 25 zł normalne, dostępne w kasie CK.
Za: Paweł Franczak, Kurier Lubelski

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100