Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Nagrody za promowanie polskiego języka
2008-11-04
"Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają" - pięć wieków po Reju jego ideę promowania narodowej mowy przejęło Prezydium Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. Szacowne gremium powiedziało stanowcze nie polszczyźnie zalanej przez zubożoną i pełną anglicyzmów nowomowę rodem z telewizyjnych programów rozrywkowych, internetowych forów i politycznych dysput.

Tych, którzy wciąż pozwalają nam delektować się pięknem naszego języka, prezydium postanowiło uhonorować tytułem Ambasadora Polszczyzny. O prestiżowy tytuł powalczy 15 przedstawicieli świata kultury, dziennikarstwa i nauki, dla których język ojczysty stanowi jedno z najważniejszych narodowych dóbr.

Kapituła prezydium pod wodzą znanego językoznawcy prof. dr hab. Andrzeja Markowskiego nominowała kandydatów w pięciu kategoriach: Ambasador Polszczyzny w mowie, Ambasador Polszczyzny w piśmie, Ambasador Polszczyzny poza granicami kraju, a także Młody Ambasador Polszczyzny (osoby do 35. roku życia) i Ambasador Polszczyzny regionalnej.

Zdaniem kapituły ojczysta mowa najpiękniej sączy się z ust historyka literatury prof. Franciszka Ziejki (autora takich książek jak "'Wesele': W kręgu mitów polskich" czy "Złota legenda chłopów polskich") dziennikarki Grażyny Wrońskiej-Walczak, autorki audycji "Język na zakręcie" oraz arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

O tytuł w kategorii Ambasador Polszczyzny regionalnej powalczą Dorota Simonides, badaczka języka Śląska (autorka książek "Od kolebki do grobu. Śląskie wierzenia, zwyczaje i obrzędy rodzinne w XIX wieku" i "Śląski horror. O diabłach, skarbnikach, utopcach i innych strachach"), a także popularyzator gwary poznańskiej Juliusz Kubeł i muzycy z folkowej formacji Trebunie Tutki, którzy wyśpiewali podhalańską gwarą pieśni inspirowane tradycją na kilkunastu autorskich albumach.

Ambasadorem Polszczyzny na obczyźnie ma szansę zostać dr Anna Barańczak, która wykłada język polski na Uniwersytecie Harvarda, a także stacjonująca w Brazylii prof. Barbara Rzyski oraz prof. Yi Lijun, kierownik Katedry Języka Polskiego Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. W kategorii do 35-ego roku życia znalazł się Maciej Stuhr, który używa pierwszorzędnej polszczyzny nie tylko na scenie. Powalczy z nim dziennikarz Bartłomiej Chaciński, autor "Wypasionego słownika najmłodszej polszczyzny" i "Wyczesanego słownika najmłodszej polszczyzny". Szansę na tytuł ma również poeta i prozaik Jacek Dehnel, który ma na koncie powieść "Lala".

Do tytułu w kategorii Ambasador Polszczyzny w piśmie, obok felietonisty Jacka Fedorowicza i prof. Andrzeja Szczeklika, pretenduje starszy kolega Dehnela po fachu Janusz Głowacki. Członkowie kapituły twierdzą, że światowej sławy pisarz i dramaturg (m.in. "Antygona w Nowym Jorku", "Kopciuch" i "Czwarta siostra"), a także autor scenariuszy filmowych ("Polowanie na muchy" Wajdy z 1969 r. i "Rejs" Piwowskiego z 1970 r.) "ma niezwykłą umiejętność swobodnego posługiwania się różnymi stylami polszczyzny, co świadczy o jego wyjątkowej świadomości językowej".

Gala Ambasador Polszczyzny odbędzie się 10 listopada w Akademii Muzycznej w Katowicach. Organizatorem imprezy, którą przygotują Instytucja Kultury "Estrada Śląska" i Biblioteka Śląska, są Urząd Miasta Katowice oraz Śląski Urząd Marszałkowski.
Za: Karolina Szmytko, POLSKA The Times

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100