Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Pierwsza słowiańska łódź wolińskiego stowarzyszenia
2008-11-06
Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin - Jomsborg - Vineta w Wolinie ma od niedawna swoją pierwszą słowiańską łódź.

Jest to rekonstrukcja łodzi słowiańskiej z początku XII wieku. W przyszłości przy wolińskim skansenie ma zostać zrekonstruowane także wybrzeże z X wieku.

- To rekonstrukcja łodzi słowiańskiej z początku XII wieku odkrytej przed kilkudziesięcioma laty w Kamieniu Pomorskim - mówi Agnieszka Gawron-Kłosowska ze Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin - Jomsborg - Vineta. - Była to najprawdopodobniej łódź handlowa. Jest ona wykonana z dębu. Waży trzy tony, ma 12 metrów długości i 2,70 metra szerokości. Powierzchnia żagla wynosi 38 metrów kwadratowych.

Łódź zbudowana została w skansenie Torgelon w ramach międzynarodowego projektu "Lagomar", Interreg III B. Koordynatorem projektu był Uniwersytet w Rostoku.

W czasie festiwalu do Wolina przypływa pięć lub sześć łodzi. Teraz stowarzyszenie ma własną łódź. Jego członkowie chcą, żeby łodzi było jeszcze więcej. W przyszłości ma tutaj zostać zrekonstruowane także wybrzeże z X wieku. Jest już projekt zrobiony przez archeologa.
Za: Bartosz Turlejski, Kurier Szczeciński

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100