Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Zmarł autor Kajka i Kokosza
2008-11-18
15 listopada zmarł Janusz Christa, autor "Kajka i Kokosza", jeden z najpopularniejszych polskich twórców komiksowych.

Urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie. Od 1945 roku mieszkał w Sopocie.

Jako rysownik zadebiutował w 1957 roku. Od 17 września 1958 r. rozpoczął też ścisłą, trwającą aż 18 lat współpracę z codzienną gazetą "Wieczór Wybrzeża". Publikował w niej paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka, a od 1962 roku - Kajtka i Koka. Przygody dwóch marynarzy rysował nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo. Na koniec wysłał swoich bohaterów na cztery lata w kosmos.

W 1972 roku stworzył swych najsłynniejszych bohaterów - słowiańskich wojów Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych". Kajko i Kokosz przeżywali swe pełne humoru przygody w realiach pogańskiej Polski.

Janusz Christa ma na swoim koncie ponad 30 albumów komiksowych, które osiągnęły łączny nakład ponad 7 mln egzemplarzy i pozostaje jednym z najpopularniejszych polskich twórców komiksu. Jego historie są pełne humoru, a bohaterowie niezwykle wyraziści.

Na początku lat 90. przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia. 31 maja 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis.
Za: Piotr Kasiński, wrak.pl

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100