Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Konkursy

Odrodzone mity Prasłowian
2008-07-30
Prasłowiańskie chramy, posągi i grody w wyniku żywiołowych wirów historii w większości rozpadły się w pył. Jednak pieśni, zwyczaje i mity Słowian przetrwały - stąd także w XXI w. kultura czasów Prasłowian zbiera i łączy ludzi skłonnych kontynuować z zaangażowaniem te zwyczaje. Animatorzy serwisu Basnie.pl chcieliby również przypomnieć o rodzimych korzeniach Polaków...

Przypominać opowieści, które zgoła wcale nie mniej barwnie i głęboko opowiadają o świecie, wielkich wydarzeniach, mocach sprawczych i ludziach, jak to czynią dotąd powszechnie mitologie grecka i rzymska (omawiane w szkołach). Wszak miło by było poznać i rodzime archetypy, rodzime wzorce kulturowe i to w tak porywającej formie jakimi są baśnie, mity i legendy.

Należy przedstawić dobrze dotąd znane legendy na nowo, próbując dotrzeć do ich pierwotnej formy (tym samym prezentując zupełnie nowe do nich podejście), lub też zaprezentować coś zgoła własnego, nawiązującego jednak do dawnych wierzeń, tradycji i zwyczajów. Chodzi bowiem nie tylko o to by zachować możliwie wiele z dawnych tradycji i przekazów, by je pielęgnować, ale również o to, by je wzbogacać i dalej rozwijać.

Akcja nadsyłanej opowieści musi uwzględniać słowiańskiego boga (bogów) lub demona (demony) w relacji do ludzi lub świata geograficznie określanego jako obszar słowiański, a postaci te posiadać muszą swoje główne, rozpoznawalne przymioty*, tudzież wyraźnie dotyczyć innego aspektu mitologicznego, pochodzącego z dawnych wierzeń Słowian (np. związanego z ówczesną kosmologią).

Prace mogą nadsyłać jedynie ich autorzy pod warunkiem, że nie były one wcześniej publikowane gdzieindziej ani też nie były nagradzane.
Jeden autor może nadesłać maksymalnie trzy prace o różnych fabułach.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie pracy podpisanej imieniem i nazwiskiem autora (lub autorskim pseudonimem) do dnia 31.08.2008 na adres e-mail: konkurs@basnie.pl w postaci dowolnego pliku tekstowego (np. DOC, TXT, HTML) o długości nie przekraczającej 25000 znaków.

Nagrodę stanowi przyznanie tytułu zwycięzcy konkursu jednemu uczestnikowi i nieokreśloną liczbę wyróżnień pozostałym. Zarówno zwycięzca jaki i wyróżnieni są predestynowani do publikacji tekstu w antologii tytułowanej "Odrodzone mity Prasłowian", która to ukaże się z ręki wydawnictwa z pod znaku BASNIE.PL z zastrzeżeniem, iż poziom tekstów będzie zasługiwał na książkowe wydanie (o tym decydują organizatorzy. Nadesłane teksty mogą też być poddane zmianom redaktorskim).

Głównemu zwycięzcy nadto przysługuje nagroda rzeczowa - bon towarowy Basnie.PL o nominale 100zł na zakup dowolnego artykułu prezentowanego na Jarmarku Basnie.pl. Zaś pięciu wyróżnionym uczestnikom z największą ilością punktów rozdamy t-shert'y, z logo portalu Rodzimowierca.

Ogłoszenie wyników na łamach witryn http://czytelnia.basnie.pl oraz http://www.rodzimowierca.prv.pl/
odbędzie się dnia 10.09.2008 na stronach tytułowych.

Organizatorami konkursu są Jarmark Basnie.pl oraz redakcja Rodzimowierca.prv.pl
Grzegorz Antosik, za: mat. organizatora

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100