Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Konkursy

Głogów wypromował słowiańską mitologię
2008-06-15
I Ogólnopolski Konkurs Literacko - Plastyczny pod hasłem "Strachy na Lachy" dobiegł końca. Organizatorami konkursu było Głogowskie Stowarzyszenie Literackie, które pozyskało środki na realizację zadania z Gminy Miejskiej Głogów, Klub Garnizonowy, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

9 stycznia 2008 odbył się wernisaż prac nadesłanych na konkurs. Gospodarzem wieczoru podczas którego ogłoszono werdykty i podano nazwiska zwycięzców konkursów literackiego i plastycznego była Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie. Pomysłodawcami zorganizowania konkursów: literackiego i plastycznego, inspirowanych mitologią słowiańską byli Stefan Górawski - Kierownik Klubu Garnizonowego oraz Piotr Mosoń i Eryka Stolarska, która zadbała o oprawę graficzną "Strachów". Jego zwycięzca, Andrzej Kaniowski, jest miłośnikiem rzeźby i rysunku. W swojej pracy plastycznej przedstawił topielicę. Powiedział o niej: "Te wodne zjawy były z natury brzydkie i groźne. Takie było zresztą moje zamierzenie, by nieco przestraszyć. Topielica to postać z mitologii słowiańskiej, która zwabiała mężczyzn, a potem pozbawiała ich życia w odmętach jezior, czy rzek." Wszystkie prace, które wzięły udział w konkursie "Strachy na Lachy" można było oglądać do końca stycznia na wystawie w bibliotece miejskiej przy ul. Perseusza w Głogowie.

Na stronie organizatorów można przeczytać: "Wierząc głęboko że duch słowiański wiecznie żyje, a każdy naród interesuje się własną przeszłością, chcieliśmy, aby świat słowiański z całym bogactwem swoich bogów, bogiń, demonów, i mitów, zainspirował twórczo współczesnych Słowian żyjących między Bugiem a Odrą. Pomysł okazał się trafiony. Zgłoszone na konkurs prace napłynęły z całej Polski od Suwałk po Warszawę, Łódź, Wieliczkę, Kraków. Najciekawsze opublikowaliśmy, wydając pokonkursowy tomik."

LAUREACI KONKURSU:

Kategoria Literacka:
I nagroda - Anna Piliszewska, Wieliczka
II nagroda - Tadeusz Charmuszko, Suwałki
III nagroda - Małgorzaya Kulesza, Zambrów
i Kalina Mędrala, Lubenia

Kategoria plastyczna:
I nagroda - Andrzej Kaniewski Głogów
II nagroda - Katarzyna Berta, Głogów
III nagroda - Martyna Tomczyk, Legnica
IV nagroda - Magdalena Bandura-Androun, Legnica
Grzegorz Antosik

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100