Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Ekranizacja życia ikony pogaństwa
2009-01-02
W roku 415 Hypatia, wybitna pogańska aleksandryjska uczona - matematyk i filozof, została zamordowana przez chrześcijańskich zwolenników św. Cyryla. W grudniu tego roku zobaczymy w kinach ekranizację fragmentu jej życia.

Bohaterką "Agory" Alejandro Amenábara ("Teza", "Inni") jest Hypatia (Rachel Weisz), pogańska filozofka z rzymskiej Aleksandrii. Ma ona romans z niewolnikiem (Max Minghella) i ściera się (nie tylko ideowo) z zyskującymi na znaczeniu chrześcijanami.

Hypatia była wykładowczynią i pracownikiem słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej. Niestety nie zachowało się żadne z jej dzieł, a tylko komentarze do prac innych. Jako kobieta dobrze wykształcona i dzieląca się swą wiedzą stała się dla chrześcijan ucieleśnieniem pogaństwa. Chrześcijaństwo odrzucało dokonania naukowe starożytnego świata przedkładając nad nie ślepą wiarę i odbierało kobietom prawo do zdobywania wiedzy.

Gdy w roku 412 patriarchą Aleksandrii został późniejszy św. Cyryl, Hypatia stanęła po stronie prefekta miasta Orestesa. Jej działania były przyczyną napięć wśród chrześcijan i doprowadziły kilkukrotnie do wybuchu zamieszek. Wreszcie w r. 415 mnisi ze stronnictwa Cyrylowego schwytali ją, zawlekli do kościoła, pocięli jej ciało muszlami i zamordowali.

Jako symbol cywilizacji, która bezpowrotnie przeminęła pod naporem chrześcijaństwa, jako poganka-męczennica, niewinna ofiara ostatniej walki o ocalenie nieskrępowanej myśli i naturalnego rozumu przed dogmatami nowej religii, zawsze piękna i młoda, funkcjonowała Hypatia od czasów Oświecenia, od Woltera i historyka E. Gibbona do współczesnego feminizmu.
Bożywoj

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100