Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Zagranica

Szwajcaria rehabilituje czarownice
2008-08-01
Władze Szwajcarii podjęły w połowie czerwca decyzję o oczyszczeniu z zarzutów ostatniej straconej za praktykowanie czarnej magii obywatelki tego kraju.

Anna Goeldi, uboga dziewczyna ze wsi położonej w regionie Glaurus, w 1782 roku została skazana na śmierć i ścięta. W trakcie śledztwa młodą Szwajcarkę poddano torturom - w ich wyniku przyznała się do rozmów z diabłem, a nawet do otrucia córki swoich pracodawców.

Na decyzję szwajcarskich władz wpłynęły opinie współczesnych historyków, którzy uważają, że Anna Goeldi padła ofiarą intrygi swego pracodawcy. Mężczyzna uwiódł Annę, a potem chciał ją wykreślić ze swego życia. Metoda, po jaką sięgnął, aby pozbyć się dziewczyny, świadczy o okrucieństwie i braku skrupułów tego człowieka. Historycy twierdzą, że uwodziciel był osobą bardzo wpływową i wywarł nacisk zarówno na lokalnych sędziów, jak też i dostojników kościelnych. Banalna sprawa obyczajowa przyniosła tragiczne owoce: śmierć dziewczyny poprzedzoną straszliwymi cierpieniami.

Ostatnia szwajcarska czarownica wciąż cieszy się zainteresowaniem swych pobratymców. W miejscowości Mollis działa od lat Anna Goeldi Museum, gdzie zebrano wiele dokumentów i przedmiotów z epoki, w której żyła nieszczęsna Anna.
Tadeusz Oszubski, Express Bydgoski

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100