Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Nauka i edukacja

Archeoturystyka i pogaństwo w Sandomierskiem
2008-06-16
Jak wykorzystać prehistorię i ciekawe odkrycia archeologiczne, aby ściągnąć turystów? Dowiedzieli się tego uczestnicy cyklu szkoleń, które odbyły się w pałacu w Czyżowie Szlacheckim.

Szkolenia "Archeoturystyka - nowoczesny produkt turystyczny" zostały zaplanowane na 10, 11 i 18 stycznia. Podczas spotkań najważniejsze zabytki archeologiczne na terenie powiatu sandomierskiego zaprezentował dr Marek Florek. O pogańskich miejscach kultu na Wyżynie Sandomierskiej mówił profesor Andrzej Buko. Zaprezentował m.in. opisywany już w swej książce ("Archeologia Polski wczesnośredniowiecznej") Święty Gaj pod Sandomierzem, gdzie w świadomości mieszkańców miejsce to jest uznawane za nietykalne i nie są tam prowadzone żadne prace urbanizacyjne, mimo wysoce atrakcyjnego położenia budowlanego. Prof. Buko poruszył też kwestię współczesnych festynów toczących się corocznie w tym miejscu z okazji różnych świąt kościelnych i porównał to do dawnego ucztowania obrzędowego. O zwyczajach pogrzebowych sprzed 4 tysięcy lat, na przykładzie badań cmentarzyska w Kicharach Nowych (gmina Dwikozy) opowiedziała dr Hanna Kowalewska-Marszałek. Jeden z największych obecnie specjalistów od słowiańskiej mitologii, prof. Leszek Słupecki, przedstawił kopce Kraka i Wandy na tle wielkich kopców w europejskim średniowieczu. Możliwości archeologii doświadczalnej na ziemi sandomierskiej przybliżył dr Tomisław Giergiel. W wydarzeniu udział wzięła również Grupa Wid, która opowiedziała o współczesnym rodzimowierstwie i jego problemach. Organizatorami były: Lokalna Grupa Działania LOT "Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej" oraz burmistrz miasta i gminy Zawichost.

Nadszedł czas na wprowadzenie w życie nabytej na szkoleniach wiedzy. Festyny archeologiczne, odtwarzanie scen z życia codziennego naszych przodków, prezentacja ciekawych odkryć oraz uczestnictwo w badaniach - takie atrakcje mają zachęcić turystów do odwiedzenia Sandomierszczyzny i zatrzymania się tutaj na dłużej. Na specjalnie oznakowanym szlaku archeologicznym mają powstać rekonstrukcje zagród. Można będzie organizować tam lekcje, pikniki czy festyny archeologiczne. Oczywiście w każdym z miejsc na szlaku będą odpowiednio przygotowani ludzie, również ci zajmujący się archeologią eksperymentalną, czyli odtwarzaniem dawnych tradycji i sposobu życia naszych przodków. Pomysł zakłada kilka możliwości uczestnictwa w archeoturystyce - od zwiedzania udostępnionych obiektów archeologicznych poprzez uczestnictwo w imprezach oraz badaniach. W projekt zaangażował się dr M. Florek, archeolog z sandomierskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pomysłem archeoturystyki są zainteresowani władze gmin, przewodnicy, przedstawiciele instytucji kultury i właściciele gospodarstw agroturystycznych. Według specjalistów, prace nad nowym produktem turystycznym, czyli przygotowaniem szlaku archeologicznego, potrwają około trzech lat.
Grzegorz Antosik

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100