Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Książki

Czarownice wróciły
2009-04-04
"Czarownice" - drugi tom Funeraliów Lednickich, od dawna bezskutecznie poszukiwany przez głodnych wiedzy badaczy kultury duchowej i materialnej dawnych Słowian ukazał się ponownie. Mało tego, ukazał się w wersji uzupełnionej i poprawionej.

Złą wieścią dla czytelników jest to, że pomimo tego, iż książki poznańskiego SNAP trafiają do niewielu księgarń w kraju, to jeszcze szybko się rozchodzą. "Gniazdo" wyraża w tym miejscu nadzieję, że również tom trzeci funeraliów, "Popiół i kość", zostanie niedługo wznowiony w podobnej formie.

A na co warto zwrócić uwagę w "Czarownicach"? W. Dzieduszycki zajął się wpływem wyobrażeń o świecie demonów na sposoby pochówku. Znany z trafnych analiz etnologicznych, A.P. Kowalski przybliżył tym razem problem waloryzacji śmierci. A.M. Wyrwa zastanawia się nad fenomenem wampiryzmu i odkryć funeralnych, które się z tym wiążą. Zresztą nie on jeden w tym tomie. Ponadto sporo tu informacji o różnych nietypowych przypadkach wczesnośredniowiecznych pochówków. Godny polecenia jest tekst P. Szymańskiego "Rzecz o Frelku z Mierzwic Starych", gdzie autor odnosi się również do niezbyt odległego czasowo materiału etnograficznego.

Z ciekawostek na pewno dobrze wypada L.J. Pełka porównujący domniemany archaiczny kult Bogini ze współczesnym wicca. Zainteresowani nie tylko kulturami słowiańskimi też znajdą coś dla siebie w tym tomie (o kulturze mezolitycznej, łużyckiej, pruskiej...).

Zamawiając tę książkę trzeba jednak pamiętać, że to pozycja czysto naukowa i nie ma przebacz. Ktoś, kto dopiero zapoznaje się z tematem może poczuć się zagubiony.

Czarownice. Funeralia Lednickie - spotkanie 2
red. Jacek Wrzesiński
Poznań 2008
s. 156
Grzegorz Antosik

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100