Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Pierwszy Festiwal Słowian w Sobótce
2008-06-16
Festiwal Słowian w Sobótce potrwa trzy dni, a jego formuła będzie bardzo szeroka - od wystaw, pokazów rzemiosła artystycznego, poprzez występy solistów, zespołów folklorystycznych, aż po koncerty muzyki poważnej. Będą też sympozja dotyczące słowiańskiej kultury.

Pojawią się muzyczni goście z Niemiec, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Słowacji. "Na miejsce lokalizacji festiwalu wybraliśmy Sobótkę, bo to tu, na górze Ślęży, Słowianie odprawiali swoje pradawne obrzędy" powiedział Marek Łaciak z wrocławskiej Agencji Artystycznej "Jedynka", która organizuje festiwal. Jego ideą ma być przypomnienie wszystkim dziejów Dolnego Śląska.

PIĄTEK 20 czerwca
Festiwal inaugurujemy popołudniowym koncertem dolnośląskich zespołów folklorystycznych "Pod Ślężą Śpiewanie" o puchar Marszałka Województwa. Laureat koncertu występuje jako gwiazda w niedzielnym koncercie finałowym.

SOBOTA 21 czerwca
Imprezę rozpoczynamy poranną paradą wszystkich uczestników i oficjalną inauguracją w Rynku. W Domu Kultury sympozjum nt: Kultury Słowian (przygotowuje Polska Akademia Nauk) , wystawy i wernisaże. W centrum Sobótki "Targi Sobótkowe" - plenerowy festyn archeologiczny nawiązujący do historii miasta Sobótka oraz góry Ślęży - kolebki kultury śląskiej. Przybliżenie mieszkańcom regionu jego historii i dziedzictwa kulturowego poprzez prezentację starych rzemiosł, dawnej muzyki, wierzeń, jadła, sztuki zdobienia przedmiotów użytku codziennego, z możliwością zrobienia niebywałych zakupów. Natomiast na polanie obok amfiteatru stworzymy mini-Europę - pokazując zwyczaje i kuchnie słowiańskie, turnieje rycerskie i plenerowe widowiska teatralne prezentacja teatrów ulicznych i grup kuglarzy. itp.

NIEDZIELA 22 czerwca
Od rana trwa w dalszym ciągu piknik w centrum miasta, połączony z centralnymi obchodami Święta Ludowego, po południu przenosimy się znów do amfiteatru, gdzie odbywa się koncert finałowy z udziałem dwóch gwiazd: Zespól Śląsk i Ivan Mladek (czyli "Josin z Bazin"). Festiwal zakończymy wieczornym widowiskiem "Światło i dźwięk".

Więcej informacji o festiwalu na stronie http://festiwalslowian.pl/festiwal.htm
Grzegorz Antosik

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100