Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Stulatek wiecznie młody
2008-08-06
Dopiero od 3 lipca można szukać w księgarniach powieści wybitnego religioznawcy Mircei Eliadego "Młodość stulatka". A 11 lipca do kin weszła ekranizacja w reżyserii samego Francisa Forda Coppoli.

Autor "Historii wierzeń i idei religijnych" przeniósł nas tym razem swego fikcyjnego świata, do lata roku 1938 w Bukareszcie. Nad miastem szaleje burza. Jeden z piorunów uderza w profesora Dominika Mateię, znawcę języków starożytnych. Skutki są nieoczekiwane. Staruszek nie tylko nie ginie, ale odzyskuje witalność młodzieniaszka i dostaje bonus odlosu-megaintelekt.

Mateia czerpie z życia garściami, nadrabiając lata stracone na uczelni, uwodzi kobiety, a przy okazji prorokuje. I ta ostatnia zdolność stanie się przyczyną jego upadku. Ruszą bowiem za naszym profesorem przebiegli naziści, którzy upodobali go sobie jako przedmiot naukowych eksperymentów. Nasz bohater z życiowego bon vivanta zamieni się w ściganego nieszczęśnika ukrywającego się w zaułkach nocnego Bukaresztu. Na wygnaniu spotyka swą utraconą miłość, Laurę i kontynuuje poszukiwania prajęzyka ludzkości. Kiedy okazuje się, że jego badania mają na nią zły wpływ, Dominic staje przed trudnym wyborem między pracą swych marzeń a największą miłością swego życia.
Film Francisa Forda Coppoli jest jedynym echem książki, który rok temu, 21 lat po śmierci Eliadego, trafił na srebrne ekrany. W roli Dominika Matei błyszczy w nim gwiazda "Pulp Fiction" Tim Roth.
Bożywoj

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100