Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Kupała jak tysiąc lat temu
2009-06-19
Na Kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu rozpoczyna się niezwykły ruch. Z całej Polski ściągają tu zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z nadzieją na wianki co piękniejszych kaliszanek. Już jutro bowiem rozpoczyna się Noc Kupały.

Zaprasza na nią Robert Kotschmarow, który będzie miał pieczę nad autentycznością dawnych pogańskich obrzędów: "Zamiast tradycyjnych tak zwanych Wianków będzie można sobie przyjść do Rezerwatu Archeologicznego i zobaczyć całe wielkie mnóstwo bardzo interesujących rzeczy. Będziemy odtwarzać sam obrzęd kupalny dokładnie tak, jak nasi przodkowie go przeprowadzali, jak się bawili tysiąc i więcej lat temu. Będą oczywiście również wróżby kupalne i konkurs na najpiękniejszy kupalny wianek, no a później będą płonęły ogniska kupalne i na pewno noc będzie bardzo zajęta."

150-ciu chłopa będzie walczyło ze sobą na miecze i topory, kowale będą kuli, tkacze tkali, tancerki ognia olśnią widzów żonglerką pochodniami, a muzycznie oprawi to wszystko wschodząca gwiazda polskiej sceny folkowej, czyli "Kapela z Orliczka". Zabawa będzie trwała do białego rana. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak to, że każdy z przybyłych będzie mógł wziąć czynny udział w kupalnych atrakcjach. Warto zatem zacząć wić wianki z polnych kwiatów i ziół. Impreza rusza jutro o godz.11:00, a sam obrzęd kupalny rozpocznie się około 18:00. Zapraszamy na kaliskie Zawodzie!

Za: rc.fm
aleksandrzak

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100