Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Polityka i społeczeństwo

Słowiańska wioska w Bielinach inspiruje
2008-08-08
Gmina Bieliny bije rekordy w ściąganiu unijnych pieniędzy, a bielinianie stawiają na rodzime tradycje

Gmina liczy, że tak jak w Bałtowie Park Jurajski ściąga turystów, tak w Bielinach będzie takim magnesem wioska słowiańska. Na opracowanie koncepcji pieniądze dała Unia, a w zaprzyjaźnionej Danii bielinianie oglądali jak funkcjonuje podobny obiekt. Pomysł stworzenia takiego miejsca spodobał się zarządowi Województwa i umieszczono go na liście indykatywnej Regionalnego Programu Operacyjnego, co oznacza, że będą nań pieniądze. Dokumentacja ma być gotowa do końca wakacji.

Zgodnie z opracowaną przez historyka i archeologa koncepcją przejście przez bramę wioski będzie równoznaczne z przejściem w inny czas. Będą w niej domostwa ludzi, którzy zamieszkiwali te ziemie w XI-XII wieku. Turyści będą mogli wejść do środka, wszystkiego dotknąć, spróbować swych sił w tkactwie, garncarstwie czy strzelaniu z łuku, posmakować potraw. - Tak najlepiej uczy się historii - wyjaśnia Dariusz Dąbek. W wiosce, która stanie na przełęczy Huckiej będą też amfiteatr, centrum edukacji ekologicznej, prezentacji Świętokrzyskiego Parku Narodowego, będzie karczma no i oczywiście strefa gier terenowych z Krainy Legend Świętokrzyskich. Całość ma kosztować 18 milionów złotych, ale pieniądze będą pochodzić z zewnątrz.

Wioska ma wpływać na rozwój sąsiednich miejscowości. Na przykład na poddaszu szkoły w Hucie Starej ma powstać schronisko młodzieżowe, a obok pole biwakowe. - Być może z programu Orlik 2012 uda się nam tu zrobić dwa wielofunkcyjne boiska i zyskamy bardzo atrakcyjne lokum dla wycieczek szkolnych - mówi wójt a Darek Dąbek dodaje, że w Hucie Starej będzie działać Szkoła Natury. To ma związek z naszym kolejnym projektem - stworzeniem szlaków lilii i paproci prowadzących po najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejscach. W szkole natury odbywać się będą lekcje z rozpoznawania drzew, ziół, wykorzystywania ich. Nauczyciele przyjeżdżający z dziećmi dostaną książkę z 50 scenariuszami zajęć, jakie tu można prowadzić. Pomysły sypią się, bo mieszkańcy sami proponują: ktoś robi sery, chętnie pokaże jak się to robi, sprzeda je, ktoś zaprosi do swego gospodarstwa. - Cieszę się, bo szkoły zrozumiały, że dzięki takim pomysłom mogą zarabiać.

Przy pomocy dofinansowania z Unii przebudowany zostanie stary budynek urzędu gminy w Bielinach. Położony przy drodze jest idealny na punkt informacji.

W latach 2007-2013 gmina Bieliny dostanie ponad 10 milionów euro dofinansowania na budowie dróg, wodociągów i kanalizacji, a także nie mniej niż 60 proc. z 4,5 milionów euro kosztów budowy Centrum Tradycji Gór Świętokrzyskich, czyli wioski słowiańskiej na przełęczy Huckiej.
Za: Lidia Cichocka, Echo Dnia

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100