Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Janosik. Prawdziwa historia
2009-06-24
Agnieszka Holland wraz ze swoją córką Kasią Adamik kończą prace nad długo oczekiwanym filmem "Janosik. Prawdziwa historia". Najpopularniejszy bohater ludowy, znany z tego, że dawał biednym, a odbierał bogatym, pojawi się na ekranach polskich kin już jesienią - dokładnie 4 września. Tymczasem twórcy filmu pracują obecnie nad udźwiękowieniem materiału.

- Muzyka do filmu "Janosik. Prawdziwa historia" ma być przede wszystkim "żywa, zmysłowa, intensywna, pełna energii, dzika" - mówi kompozytor, Antoni Łazarkiewicz. Odnajdziemy w niej ludowe inspiracje sięgające słowiańskich źródeł na pograniczu różnych kultur - dodaje.

Oprócz orkiestry symfonicznej, zaangażowano wybitnych solistów (na fortepianie Włodzimierz Pawlik), kilku perkusistów, wokalistów, a także instrumenty tradycyjne takie jak flety, fujarki, cymbały.

Film Agnieszki Holland i Kasi Adamik to nowe i pod wieloma względami rewolucyjne spojrzenie na znaną szerokiej publiczności historię Janosika. Jego twórcy postawili na prawdziwą historię - zmysłową, okrutną, pełną pasji i silnych emocji.

Główną rolę gra młody czeski aktor Václav Jiráček. Reżyserki szukały go w trzech krajach i wybrały spośród 300 kandydatów. W roli największego wroga Janosika - zbójnika Huncagi zobaczymy Michała Żebrowskiego. W filmie pojawiają się również intrygujące kobiece postacie - ponętna Zuzana (Katarzyna Herman) oraz wiedźma Marketa (Maja Ostaszewska). Obok aktorów polskich na ekranie zobaczymy także twórców słowackich m. in. Ivan Martinkę, Tanę Pauhofovą oraz amerykańską aktorkę Sarah Zoe Canner.

Film powstał według scenariusza słowackiej scenarzystki i reżyserki Evy Borušovičovej, która przez kilka lat studiowała archiwalne relacje i dokumenty. Interesowały ją prawdziwe koleje losu charyzmatycznego bohatera, który młodo zmarł i stał się legendą. Właśnie to nowe, pod wieloma względami rewolucyjne i szokujące spojrzenie na tę popularną postać tak bardzo zaciekawiły reżyserkę Agnieszkę Holland, że z pomocą swojej córki Kasi Adamik postanowiła się tym zająć.

Projekt, który miał się stać pierwszą wielką nowoczesną produkcją filmową po "aksamitnej rewolucji" (1989 roku) i uzyskaniu niepodległości przez Słowację (w 1993 roku) rozpoczął w roku 2002 producent Rudolf Biermann. Od października 2002 roku do końca stycznia 2003 roku nakręcono około 40 procent filmu. Wtedy nikt nie przypuszczał, że Janosik zatrzyma się na sześć lat z powodu wycofania się jednego z partnerów. Projekt wstrząsany problemami finansowymi, które przedłużyły okres jego powstawania na całe siedem lat, z ogólnym budżetem 6 000 000 €, doprowadził do szczęśliwego końca dopiero polski producent Dariusz Jabłoński i jego firma Apple Film Production, która na podstawie specjalnej umowy przejęła prawa od słowackiego producenta.

Oprócz fabularnego filmu o Janosiku, powstanie też czteroodcinkowy serial telewizyjny. Film wejdzie do kin równocześnie w trzech krajach: w Polsce, na Słowacji i w Czechach. Polskim dystrybutorem jest firma Syrena Films.

Za: Onet.pl
Alka

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100