Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Inspiruje mnie folklor
2009-06-25
O sztuce projektowania odzieży, rodzimych korzeniach i wpływach polskiej kultury na pracę, planach oraz nadziejach zawodowych z projektantką mody Dorotą Damian rozmawiała Aleksandra Wiśniowska.


AW: Początkiem czerwca wzięła pani udział w Graduate Fashion Week na Earls Court. Pani kolekcja reprezentowała John Moores University. Jakie wrażenia, nadzieje pozostawił pokaz?

DD: Muszę przyznać, że dla mnie było to wielkim przeżyciem i okazją do tego, aby zaprezentować własną kolekcję szerszej publiczności. Oczywiście chciałam tutaj podkreślić, że to 10 wybranych kolekcji przez jury reprezentowało naszą uczelnię na pokazie w Londynie. Możliwość zobaczenia własnej kolekcji w takim prestiżowym miejscu była ukoronowaniem naszej ciężkiej pracy i ukojeniem stresu, jaki nam towarzyszył podczas przygotowań do tego wyjątkowego dla nas dnia.

Co panią inspirowało?

Inspirował mnie folklor wschodnioeuropejski, zwłaszcza polski, który z wiadomego powodu jest mi najbardziej znany i najbliższy sercu. Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć motywów roślinnych, które bardzo często wykorzystuję w swoich projektach. Natura jest dla mnie sama w sobie "projektantką", która potrafi tworzyć nieprawdopodobne kształty i to bez ingerencji człowieka, dając nam niemalże gotowe konstrukcje i wzory, które wystarczy tylko odpowiednio wykorzystać w swoich projektach.

Często wykorzystuje pani rodzime korzenie kulturowe podczas projektowania?

Często wykorzystuję okazję, aby pokazać, czy też opowiedzieć o polskiej kulturze, tradycjach i strojach ludowych. Na pewno jest to jakąś ciekawostką i odmiennością dla Brytyjczyków. Natomiast w swoich projektach lubię wykorzystywać nie tylko polski folklor, ale również kulturę innych narodowości i oczywiście - jak już wcześniej wspominałam - wplatać w to elementy przyrody.

Jakie reakcje wśród uczestników pokazu wzbudziła pani kolekcja? Czy polskie motywy folklorystyczne są rozpoznawalne w świecie mody?

Mam nadzieję, że wzbudziła pozytywne emocje. Ja mogłam to jedynie obserwować za sceną na monitorze i to tylko w krótkich momentach, ponieważ nie było mowy o chwili relaksu, wszystko musiało się odbyć szybko i sprawnie. Na spokojnie mogliśmy obejrzeć nasze kolekcje dopiero następnego dnia, nagrane na video. Odpowiadając na drugą część pytania, to obawiam się, że polskie motywy są raczej mało rozpoznawalne, jeżeli już, to bardziej ogólnie - jako wschodnioeuropejskie.

Skoro mowa o kraju... Studiuje pani w Liverpoolu, pochodzi jednak z Krakowa, wiąże pani swą zawodową karierę z Polską?

Studia skończyłam w Anglii co nie oznacza, że kiedyś nie powrócę do Polski. Wszystko jest możliwe. Póki co, najbliższą przyszłość wiąże jednak z Wielką Brytanią.

Z ciekawostek... współpracowała pani także u boku kostiumologa zatrudnionego przy produkcji serialu "Hollyoaks". Podobno suknia pani autorstwa wygrała konkurs na strój galowy dla Carley Stenson. Aktorka wystąpiła w niej podczas The British Soap Awards 2008...

Tak, to prawda. Bardzo mile wspominam pobyt w Lime Pictures w Liverpoolu, gdzie serial "Hollyoaks" jest nagrywany. Miałam okazję zaznajomić się nie tylko z tajnikami działu kostiumów, ale również podpatrzeć pracę ekipy filmowej i spotkać osobiście reżyserów i aktorów serialu.

Miałam to szczęście, że mój projekt na suknię galową spodobał się najbardziej spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu. Zupełnie mnie to zaskoczyło, kiedy Carley osobiście zadzwoniła do mnie i poinformowała o wygranej. Dzięki całej tej historii miałam możliwość poznania jej nieco bliżej i muszę przyznać, że jest to osoba bardzo serdeczna, ciepła i otwarta.

Czego życzyć pani w dalszej pracy projektanta mody?

Niewyczerpanego źródła pomysłów, oryginalnych projektów i przede wszystkim dużo szczęścia.

Dziękuję za rozmowę.

Za: Dziennik Polski
Aleksandra Wiśniowska

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100